Luzowanie obostrzeń jeszcze przed majówką? Nowe informacje

Adam Niedzielski, minister zdrowia. Fot. Krystian Adam Niedzielski, minister zdrowia. Fot. Krystian Maj/KPRM
Część ministrów chce luzowania obostrzeń jeszcze przed majówką - donosi RMF FM. Ostateczna decyzja zapadnie jutro, 28 kwietnia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

RMF dowiedział się m.in., jaki jest najbardziej prawdopodobny harmonogram luzowania obostrzeń. Kancelaria premiera oraz ministrowie chcą na przykład ponieść limit osób uprawiających sport na świeżym powietrzu do 50 osób. Obecnie jest to 25 osób. Taka zmiana miałaby nastąpić jeszcze przed majówką.

Drugą zmianą, która ma wejść w życie jeszcze w kwietniu, jest otwarcie "kultiry plenerowej", np. zgoda na organizację drobnych festiwali.

Sprzeciw wobec takich decyzji, jak donosi RMF FM, składa ministerstwo zdrowia i rada medyczna przy premierze. Ich zdaniem na takie luzowanie będzie czas dopiero po majówce.

Jeśli chodzi o dalsze decyzje, najszybciej dojdzie do otwarcia sportu w pomieszczeniach zamkniętych dla dzieci i młodzieży. Chodzi m.in. o otwarcie basenów czy też organizację zajęć gimnastycznych. Po majówce zostanie także zniesiona regionalizacja obostrzeń.

Co dalej? W następnych krokach rząd będzie chciał stopniowo otwierać gospodarkę, w tym handel, kina, teatry czy gastronomię. Dopiero potem przyjdzie czas na zgodę na organizację wesel. 

Przypomnijmy, wczoraj, 26 kwietnia, wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z dziennikarzami powiedział o własnych poglądach w temacie luzowania obostrzeń. Jego zdaniem od 4 maja powinno nastąpić "szybkie odmrażanie gospodarki". Na pierwszy rzut powinien pójść handel i większość usług. Przykładowo, mogłyby wystartować ogródki przy restauracjach a hotele mogłyby przyjmować gości z limitem - np. 50 proc. miejsc. Ostatecznie cała gospodarka powinna zostać uwolniona do końca maja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY