Kurs Bitcoin - aktualna wycena to 41 700 dol. Gorzej być nie może?

Bitcoin traci na wartości / Fot. Alesia Kozik, Pex
Bitcoin traci na wartości / Fot. Alesia Kozik, Pexels.com
Benjamin Cowen, ceniony ekspert z sektora kryptowalut i analityk, przekonywał, że jeśli Bitcoin spadnie poniżej 41 700 dol., będzie to powód do obaw - przynajmniej krótkoterminowo. Tak się niestety stało.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bitcoin wyceniany jest obecnie na nieco ponad 41 700 dol. Podobne wyceny miał w lutym 2021, ale też w kilku innych miesiącach w poprzednim roku. Nic natomiast nie wskazuje, aby osiągnął, czy miał choćby szansę na wynik ponad 68 tys. dol. z listopada ub.r.

Inspiracje: Jessica Biel

Z drugiej strony, spadki nie powinny dziwić. Instytucje chciały zrealizować zyski i sprzedały bardzo dużo aktywów w grudniu i pod koniec listopada. To doprowadziło do sytuacji, w której wielu inwestorów nastawionych na pozycje long straciło środki - postawili na wyższe ceny i niestety nie udało im się osiągnąć celu.

Sprawdź: Najdroższa kawa świata

I tak, w grudniu doszło do potężnych likwidacji, gdy giełdy zamknęły wiele pozycji long w ramach mechanizmu bezpieczeństwa z powodu częściowej lub całkowitej utraty początkowego depozytu zabezpieczającego traderów. 

Powyższy zrzut ekranu pokazuje likwidacje pozycji short (czerwone) i long (zielone) - warto zwrócić uwagę na ogromny słupek long z 4 grudnia 2021. Dość duży słupek mamy też z 5 stycznia br. 

Te dwie aktywności doprowadziły do działań ze strony inwestorów prywatnych i osób nastawionych na działania krótkoterminowe. Mamy więc małą panikę i sprzedaż aktywów, często ze stratą.

Inwestorzy prywatni zazwyczaj nie mają głębokiego zrozumienia rynku i działają po omacku, kierując się informacjami z mediów i blogów. Tam z kolei nie brakuje wiadomości negatywnych: inflacja, pandemia, coraz wyższe podatki i stopy procentowe. Nastrój łatwo się udziela i dochodzi do sprzedaży - a potem spirala już się napędza. 


Nastroje inwestorów dobrze obrazuje indeks Fear & Greed, który pokazuje aktualnie ekstremalny strach (wynik 18/100). Dla inwestorów długoterminowych, którzy mogą przez długi czas nie ruszać kapitału, jest to dobra decyzja do zakupu. Podkreślamy jednak, że to oczywiście decyzja indywidualna każdego z inwestorów i ryzyko leży po jego stronie.

POLECAMY