Kary za reklamę alkoholu w mediach społecznościowych - Magdalena Cielecka pod lupą prokuratury

cielecka
Fot. shutterstock.
Magdalena Cielecka, ceniona aktorka i artystka, stanęła w obliczu poważnych zarzutów ze strony prokuratury. Chodzi o reklamę wódki, jaką zamieszczała w mediach społecznościowych. Takie zachowanie, według prokuratury narusza przepisy i może skutkować grzywną sięgającą nawet pół miliona złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Magdalena Cielecka, która zdobyła szeroką rozpoznawalność dzięki swoim rolom w popularnych produkcjach telewizyjnych, znalazła się w centrum uwagi ze względu na kontrowersyjną reklamę wódki w mediach społecznościowych.

Kary za reklamę alkoholu w mediach społecznościowych - Magdalena Cielecka pod lupą prokuratury

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście postawiła aktorce zarzut, że od czerwca do sierpnia tego roku promowała alkohol na swoim koncie na Facebooku, udostępniając swoje zdjęcia do materiałów graficznych producenta. To działanie jest uważane za naruszenie art. 131 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

 - W toku przesłuchania w prokuraturze podejrzana odmówiła składania wyjaśnień - podał prokurator cytowany przez portal Business Insider.

ZUS: Miliard złotych na 500+ dla cudzoziemców w pół roku

Jan Śpiewak i jego antyalkoholowa vendetta

Prokuratura podjęła śledztwo w wyniku zawiadomienia, które zostało złożone przez znanego aktywistę Jana Śpiewaka. Śpiewak wyraził nadzieję, że aktorka przyzna się do błędu, przeprosi i przekaże zarobione na reklamie alkoholu pieniądze na cele charytatywne. Wydaje się, że jego działania nie są przypadkowe, a stanowią część większej kampanii na rzecz przeciwdziałania nielegalnym reklamom alkoholu w Polsce. Śpiewak zaznaczył, że Magdalena Cielecka wyznawała we wcześniejszych wywiadach jak destrukcyjnie alkohol wpłynął na jej dzieciństwo. Aktywista dostrzegł w zachowaniu aktorki hipokryzję.

Magdalena Cielecka to nie pierwsza znana osobistość, która stanęła przed sądem z powodu reklamowania alkoholu w internecie. Wcześniej podobne zarzuty spotkały m.in. Janusza Palikota i Kubę Wojewódzkiego (zostali za to skazani). To dowodzi, że walka z nielegalnymi reklamami alkoholu nabiera tempa, a wymierzanie kar stało się bardziej rygorystyczne - przypomina portal wiadomoscihandlowe.pl.

Jan Śpiewak oczekuje, że aktorka przekaże pieniądze zarobione na "kryminalnych reklamach" na cel charytatywny. 

Nawet pół miliona grzywny za promowanie alkoholu niezgdonie z przepisami

Wynikiem postawionych zarzutów jest możliwość nałożenia na aktorkę grzywny w wysokości od 10 tysięcy złotych do nawet pół miliona złotych. To sankcja, która ma na celu odstraszenie od promowania alkoholu w sposób niezgodny z przepisami.

Sprawa Magdaleny Cieleckiej jest kolejnym przykładem na to, że reklama alkoholu w mediach społecznościowych jest ścisłym punktem zainteresowania organów ścigania i społeczeństwa obywatelskiego. W obliczu coraz ostrzejszych sankcji, jest to przypomnienie o odpowiedzialności, która spoczywa na osobach publicznych w kontekście promowania alkoholu. Jakie będą dalsze kroki w tej sprawie i jakie konsekwencje czekają aktorkę, pozostaje teraz do ustalenia. Problem reklamy alkoholu w mediach społecznościowych pozostaje aktualny i wymaga dalszych działań regulacyjnych oraz edukacyjnych.

Praca zdalna. Bałagan w domu może być silnym źródłem lęku