Już w styczniu 2024 zatwierdzenie funduszu ETC z Bitcoinami. Co to oznacza dla inwestorów?

Już w styczniu 2024 zatwierdzenie funduszu ETC z Bitcoinami. Co to oznacza dla inwestorów?
W tym roku cena Bitcoina wyraźnie wzrosła, głównie na fali oczekiwań inwestorów dotyczących zatwierdzenia funduszu ETF.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kamieniem milowym dla inwestorów kryptowalutowych będzie pojawienie się funduszu ETF obsługującego Bitcoiny.

Na początku grudnia cyfrowa waluta przekroczyła po raz pierwszy od kwietnia 2022 roku poziom 44 000 dolarów, a zyski od początku roku przekroczyły 160%, głównie dzięki optymizmowi związanemu z ETF typu spot, który obsługiwałby Bitcoina.

Dyskusje między Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) a zarządcami aktywów, którzy chcą wprowadzić do obrotu ETF na Bitcoina, posunęły się do technicznych szczegółów. Dla wielu ekspertów sygnalizuje to, że zatwierdzenie pierwszego funduszu może być bliskie.

ETF na Bitcoiny spodziewany na początku roku

Jednocześnie nie brakuje firm, które decydują się na przygotowanie takich ETF-ów. Co najmniej dwanaście organizacji — w tym BlackRock, WisdomTree, Valkyrie i inne — oczekuje na zielone światło od SEC, które może nadejść na początku stycznia.

— Dla inwestorów w ETF byłby najlepszym produktem na rynku — twierdzi Bryan Armour, dyrektor badań nad strategiami pasywnymi dla Ameryki Północnej w Morningstar. — Wszystkie inne opcje mają różne wady.

Obecnie inwestorzy w USA mogą kupować w funduszach ETF tylko kontrakty terminowe na Bitcoina, czyli umowy na kupno lub sprzedaż aktywów w późniejszym terminie po uzgodnionej cenie. Długo oczekiwany spotowy ETF na Bitcoina jest tak pożądany - tutaj inwestowalibyśmy bezpośrednio w aktywa cyfrowe. To oznacza, że wartość ETF typu spot jest bezpośrednio powiązana z aktualną ceną rynkową (spot) Bitcoina.

Jeśli SEC zatwierdzi spotowy ETF, Armour spodziewa się "zbiorowego zatwierdzenia", z wieloma notowaniami ETF-ów tego samego dnia. - Spodziewałbym się, że będą rozpatrywać ETF-y typu spot w całości, ponieważ większość emitentów podejmuje podobne podejścia -powiedział. I dodał: - Sporo dobrych sygnałów wskazuje na to, że SEC traktuje ostatnią partię zgłoszeń bardziej poważnie. Jestem bardziej optymistyczny niż kiedykolwiek wcześniej w kwestii ETF-u na Bitcoina.

Chociaż zatwierdzenie przez SEC spotowego ETF-u na Bitcoina może uczynić tę klasę aktywów bardziej dostępną dla mas, eksperci zachęcają inwestorów do rozważenia swojej tolerancji na ryzyko i celów, zanim zaczną inwestować.

— Uważam, że to zależy od inwestora — powiedział certyfikowany doradca finansowy Ben Smith, założyciel Cove Financial Planning w Milwaukee. — Jeśli jesteś bardziej agresywnym inwestorem o większym apetycie na ryzyko, spotowy ETF na Bitcoina może pasować do zróżnicowanego portfela — dodał.

Mimo to eksperci często sugerują ograniczenie ekspozycji na kryptowaluty, na poziomie 1 do 5% alokacji, aby zminimalizować ryzyko straty.

Co ważne, około 72% doradców finansowych (ankieta Nasdaq) powiedziało, że byliby bardziej skłonni inwestować w krypto, gdyby spotowe ETF-y zostały zatwierdzone w USA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ