Jak być eko? – Jak wprowadzić ekologiczny styl życia?

Jak być eko? – Jak wprowadzić ekologiczny styl życia?
Fot. materiały prasowe.
Ekologia to nie tylko modny trend. Każdy z nas może podjąć działania na rzecz środowiska i poprawić stan planety. Zmiany najlepiej wprowadzić w codziennym życiu. Kilka prostych zasad wystarczy, aby stać się eco friendly. Jak żyć ekologicznie?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Co to znaczy „być eko”?

W przestrzeni publicznej dużo mówi się o zmianach klimatu. Niestety, dla wielu ludzi ekologia cały czas pozostaje nieznaną dziedziną.

Bycie eko oznacza sposób życia, który jak najmniej szkodzi planecie. Chodzi o to, aby wykorzystywane zasoby nie przyczyniały się do nieodwracalnych zniszczeń w środowisku naturalnym.

Ekologia na co dzień wiąże się z wysoką świadomością klimatyczną. Każdy z nas powinien wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie i jak wpływa na nie działalność człowieka. Bycie eko to wdrażanie pozytywnych nawyków w swoim życiu. Osoba, która żyje ekologicznie, ma świadomość, że wpływ na stan środowiska mają nie tylko działania na szeroką skalę, ale również małe zmiany.

Jak być ekologicznym na co dzień? – Jak żyć ekologicznie?

Wszystkie inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego mają istotne znaczenie. Działania proekologiczne możesz wprowadzić w swoim domu. Myślisz, że sam nic nie osiągniesz? Pamiętaj, że nawet najmniejsza zmiana robi różnicę. Zacznij od codziennych czynności. To łatwiejsze niż myślisz. Wypróbuj podstawowe sposoby na ekologiczne życie.

Oszczędzaj wodę

Podstawa ekologii w domu to oszczędzanie wody. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie i korzystaj ze zmywarki w trybie eko. Jeśli nie masz jej w domu, nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Zamiast tego nalej wodę do zlewu albo miski, a kran wykorzystaj tylko do opłukania.

Oszczędzaj prąd

Dbanie o środowisko jest możliwe przez oszczędzanie prądu. W tym celu wyłączaj prąd w urządzeniach, z których aktualnie nie korzystasz. Pamiętaj, że energia elektryczna jest pobierana także w funkcji czuwania. Jeśli chcesz łatwiej zarządzać zużyciem prądu, zainwestuj w listwy z wyłącznikiem. Dzięki temu jednym kliknięciem odłączysz wszystkie podpięte do nich urządzenia.

Nie marnuj żywności

Na świecie co roku marnuje się około 1,3 miliarda ton żywności. Taka ilość pozwoliłaby wykarmić 2 miliardy ludzi. To smutna statystyka, zwłaszcza biorąc pod uwagę problem głodu w krajach słabo rozwiniętych. Marnowanie żywności to jawne marnotrawstwo zasobów naturalnych, a do tego zepsute jedzenie trzeba zutylizować. Właśnie dlatego zmiany ekologiczne wprowadź podczas wizyty w sklepie. Pomocna będzie lista zakupów. Za każdym razem dobrze przemyśl, jakich produktów potrzebujesz. Lepiej odwiedzić sklep kilka razy niż zmarnować kupione produkty. Gotuj w stylu zero waste, wykorzystując to, co zostało Ci z poprzednich posiłków.

Ogranicz plastik

W sklepie wybieraj produkty w szklanych opakowaniach. Ogranicz plastik. Stawiaj na pojemniki wielokrotnego użytku, a w przypadku potraw na wynos w restauracjach wybieraj biodegradowalne zamienniki tworzyw sztucznych.

Segreguj śmierci

Ważną zmianą na rzecz środowiska, którą możesz wprowadzić na co dzień, jest degradacja odpadów. Postaw w domu kilka pojemników na śmieci. Wkładaj do nich oddzielnie plastik, szkło i papier. Jeśli w Twojej okolicy są pojemniki na odpady bio, korzystaj z nich. Resztki owoców i warzyw możesz też wykorzystać do kompostu. Odpady, które pozostaną po segregacji, potraktuj jako odpady mieszane.

Używaj materiałowych toreb

Na zakupy zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku. Nie korzystaj też z plastikowych woreczków do nakładania pieczywa czy warzyw. Zamiast tego kup materiałowe siatki wielorazowe. Znajdziesz je nawet w dyskontach.

Korzystaj z ekologicznych środków transportu

Ekologia na co dzień wiąże się też z wykorzystaniem ekologicznych środków transportu. Jeśli możesz, zrezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej albo roweru. W ten sposób nie tylko ograniczysz zanieczyszczenie środowiska, ale również zadbasz o swoje zdrowie.

Kupuj odpowiedzialnie

Ekologiczny styl życia zakłada ograniczenie zakupowego szału. Przed skorzystaniem z promocji zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz przecenionej rzeczy. Kupując produkty, które są zbędne, przyczyniasz się do zanieczyszczenia środowiska.

Uważaj na odpady niebezpieczne

Pamiętaj, że odpady niebezpieczne, takie jak zużyte baterie czy stare sprzęty elektroniczne, trzeba odpowiednio zutylizować. Nie wyrzucaj ich do zwykłego kontenera na odpady. Zamiast tego oddaj je do punktu odbioru odpadów niebezpiecznych.

Dlaczego warto żyć ekologicznie?

Zastanawiasz się, dlaczego warto być eko? Zmiany klimatyczne są poważnym zagrożeniem dla naszej przyszłości. Już teraz widzimy ich skutki. Gwałtowne opady, huragany czy trzęsienia ziemi to tylko niektóre z przejawów problemów. Jeśli za kilkadziesiąt lat chcemy żyć w zdrowiu i normalności, musimy działać.

Wydaje Ci się, że zmiana na poziomie jednostki nie ma znaczenia? Gdyby pomyśleli tak wszyscy ludzie, degradacja środowiska naturalnego zachodziłaby jeszcze szybciej. Pamiętaj, że na zauważalne efekty składa się suma małych działań. Wdrażaj ekologiczne rozwiązania w swoim codziennym życiu i bądź przykładem dla innych.

Warto pamiętać, że ekologiczne rozwiązania w domu to również realne oszczędności. Zmniejszając zużycie wody i prądu oraz planując zakupy, ograniczasz wydatki. Spożywanie ekologicznych produktów i obniżenie ilości mięsa korzystnie wpływa na Twoje zdrowie.

ALDI regularnie wdraża inicjatywy ekologiczne i działa na rzecz ograniczenia marnowania żywności. Zachęca do tego również swoich klientów. W ramach najnowszej kampanii edukacyjnej „Zyskujesz, gdy nie marnujesz” ALDI udziela wskazówek, jak racjonalnie zarządzać zapasami i robić przemyślane zakupy. Proste porady umieszczone w sklepach czy polityka promocji zawsze od pierwszej sztuki to tylko niektóre działania, które przynoszą wymierne rezultaty na rzecz klimatu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ