Inwestycja Intela w Polsce - rząd chce renegocjować umowę z tech-gigantem

Intel atrakcyjny dla inwestorów / Fot. Mat. produc
Czy nowy rząd zamierza renegocjować umowę z Intelem? / Fot. mat. producenta
Ministerstwo Cyfryzacji zainicjowało procedurę udzielenia pomocy publicznej dla planowanej przez Intel inwestycji w fabrykę półprzewodników w gminie Miękinia. Pojawiają się głosy o renegocjacjach warunków umowy z rządem, które mogą dotyczyć większego zaangażowania Intela w polską naukę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" rząd Donalda Tuska zamierza porozumieć się z Intelem w celu zwiększenia udziału przedsiębiorstwa w relacjach z polską nauką. O sprawę zapytano reprezentanta tzw. Koalicji 15 października Władysława Kosiniaka-Kamysza.

- Zmiana rządu w Polsce zmieniła proces inwestycyjny na lepsze - przywracanie praworządności, tworzenie lepszych warunków, nawiązywanie kontaktów na nowo - wyjaśnił minister obrony. To może oznaczać, że nowa władza będzie dążyła do mocniejszych relacji z amerykańskim gigantem technologicznym, szczególnie w obszarze współpracy Intela z polskimi uczelniami.

Bitwa cenowa na rynku dyskontów – UOKiK bada skargi na Biedronkę

Inwestycja Intela w Polsce - rząd chce renegocjować umowę z tech-gigantem

Potwierdzeniem tego scenariusza może być ostatnia wizyta szefa Intela Gregorego Andersona na Politechnice Wrocławskiej. Podczas spotkania podpisano list intencyjny dotyczący współpracy między uczelnią a przedsiębiorstwem.

Michał Ciepielski z Działu Informacji i Promocji Politechniki Wrocławskiej wskazuje jednak, że spotkanie "Nie dotyczyło kwestii potencjalnego zwiększenia inwestycji w polską naukę” - relacjonuje portal Bankier.pl.

Rząd nie chce opóźniać inwestycji Intela w Miękini

Mimo spekulacji medialnych o zmianie umowy, Ministerstwo Cyfryzacji oraz przedstawiciele rządu podkreślają konsekwentne dążenie do finalizacji projektu, jednocześnie zapewniając o braku planów znacznego opóźnienia inwestycji.

Buzzwordy 2024 roku, czyli słowa, które musisz znać

Pomoc publiczna pod znakiem zapytania

Rządowy plan zakłada przeprowadzenie formalnych kroków w kierunku uzyskania zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla Intela, obejmujący między innymi wniosek prenotyfikacyjny do UOKiK. Proces ten ma na celu nie tylko zabezpieczenie jednej z największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, ale także skrócenie czasu notyfikacji pomocy.

Intel potwierdza zaangażowanie

Mimo że duże projekty inwestycyjne wymagają czasu, Intel potwierdza swoje zaangażowanie w realizację zakładu w Polsce. Spółka podkreśla współpracę z polskim rządem i doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji na świecie, co może sugerować pozytywne zakończenie negocjacji oraz realizację projektu zgodnie z planem. Intel dywersyfikuje umiejscowienie swoich fabryk m.in. ze względu na niepewną przyszłość relacji między USA a Chinami.