Inwestorzy twierdzą, że inflacja była wyższa niż zgłaszano w 2023 r.

Inwestorzy twierdzą, że inflacja była wyższa niż zgłaszano w 2023 r.
Rewizje inflacji zazwyczaj nie wzbudzają wielkich emocji. Jednak w zeszłym roku było inaczej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inwestorzy przygotowują się na to, co może pokazać aktualizacja danych w piątek. Dzisiaj Biuro Statystyki Pracy (Bureau of Labor Statistics) opublikuje rutynową roczną rekalkulację wcześniejszych odczytów indeksu cen konsumpcyjnych za okres od stycznia 2019 do grudnia 2023, aby zaktualizować czynniki sezonowe.

W niektórych zakątkach rynku finansowego, a nawet w najwyższych szczeblach systemu Rezerwy Federalnej, panuje oczekiwanie na to, jak będą wyglądały rewizje za 2023 rok. Gubernator Fed, Christopher Waller, zasygnalizował to trzy tygodnie temu, gdy powiedział, że będzie "uważnie obserwować tę rundę aktualizacji z powodu potencjalnej zmiany obrazu inflacji".

Inflacja jest wyższa niż mówiły dane? Czekamy na potwierdzenia

Biuro Statystyk Pracy publikowało rrewizje odczytów CPI za 2022 rok mniej więcej w lutym 2023 r. Wówczas pokazały one, że inflacja nie spowolniła w ostatnich dwóch miesiącach 2022 r. tak bardzo, jak początkowo sądzono.

Teraz obawy dotyczą tego, że w piątek może dojść do czegoś podobnego, w czasie, gdy urzędnicy Rezerwy Federalnej wyrazili już swojego rodzaju pewność, że inflacja jest na trwałej ścieżce spadkowej w kierunku ich celu na poziomie 2%.

— Spodziewalibyśmy się pewnych umiarkowanych rewizji w górę w ostatnich miesiącach 2023 roku —powiedział ekonomista Michael Reid z RBC Capital Markets w Nowym Jorku. Miesięczna stawka CPI wzrosła o 0,3% w grudniu i o 0,1% w listopadzie. Jego zdaniem rewizja wykaże, że te wzrosty były jednak wyższe.

Różnica między "teraz" a tym samym czasem w zeszłym roku polega na tym, że byliśmy na znacznie wyższych poziomach inflacji w 2022 r. Rewizje, które nadeszły za listopad i grudzień tamtego roku, były "bardziej wyraźne".

Dane z piątku prawdopodobnie nie zmienią jednak rocznego tempa inflacji w szerszym ujęciu. — Dla mnie i dla Fedu preferowaną miarą jest PCE, która pokazuje znacznie większą poprawę w inflacji — mówi ekspert.

Jeśli jednak okaże się, że inflacja była wyższa, i to znacząco, bardzo możliwe, że nie dojdzie do obniżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ