Honda wycofa 750 tys. pojazdów. Chodzi o poduszki powietrzne

Honda wycofa 750 tys. pojazdów. Chodzi o poduszki powietrzne
Honda ogłosiła, że wycofuje z użytku 750 000 pojazdów z powodu defektu, który może spowodować niezamierzone rozwinięcie się poduszek powietrznych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) poinformowała, że czujnik wagi siedzenia pasażera może pęknąć i spowodować zwarcie, nie powstrzymując rozwinięcia się poduszki powietrznej, jak jest to zamierzone w razie wypadku. Dealerzy Hondy wymieniają już czujniki wagi w siedzeniach.

Jakie samochody zostaną wycofane? Niektóre pojazdy Honda Pilot, Accord i Civic z roczników 2020-2022, jak również niektóre Honda HR-V, CR-V i Passport z tych samych lat. Chodzi tutaj o samochody sprzedawane na terenie USA, ale oczywiście wiele z nich mogło zostać sprowadzonych do Europy, w tym do Polski.

Honda wycofuje samochody

Honda oświadczyła w dokumencie złożonym regulatorowi, że miała 3834 przypadki gwarancyjne, i że od czerwca 2020 roku nie było doniesień o urazach czy śmierciach związanych z problemem, który doprowadził teraz do wycofania wadliwych modeli.

Honda poinformowała NHTSA, że defekt mógł powstać po tym, jak katastrofa naturalna wpłynęła na zakład produkcyjny jednego z podwykonawców firmy. Honda tymczasowo zmieniła materiał bazowy w drukowanym obwodzie płytki czujnika wagi siedzenia. Alternatywny materiał "mógł spowodować dodatkowe obciążenie drukowanej płytki obwodu" — twierdzi producent samochodów.

Warto dodać, że Toyota wycofała w grudniu około 1 miliona pojazdów z roczników 2020 - 2022 z powodu wadliwych czujników systemu klasyfikacji zajętości miejsca (Occupant Classification System), które zapewniają, że poduszki powietrzne nie rozwiją się, jeśli na przednim siedzeniu siedzi mały dorosły lub dziecko. Dealerzy sprawdzą i wymienią czujniki bez kosztów dla właścicieli, a firma planuje powiadomić klientów do połowy lutego.

W zeszłym miesiącu Honda oświadczyła, że planuje przeprowadzić kampanię dobrowolnej aktualizacji produktu, aby rozwiązać problemy z tylnymi oknami Honda HR-V 2023, które niespodziewanie pękały z powodu osłabienia szkła przez ogrzewanie tylnej szyby.

Firma wycofała również w grudniu 2,5 miliona pojazdów z powodu problemu z pompą paliwa w kilku modelach Hondy i Acury.

ZOBACZ RÓWNIEŻ