Francuskie biura Huawei przeszukane przez prokuratorów finansowych

Francuskie biura Huawei przeszukane przez prokuratorów finansowych
Chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego Huawei poinformował, że jego biuro we Francji zostało przeszukane w ramach "wstępnego śledztwa prowadzonego przez francuskich prokuratorów finansowych".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Śledztwo dotyczy podejrzeń o "atteinte à la probité" — powiedział w czwartek urzędnik ministerstwa sprawiedliwości. W ten sposób odniósł się do ogólnego terminu, który może obejmować korupcję, nadużycie środków publicznych lub podobne przestępstwa. Odmówił podania jakichkolwiek dalszych szczegółów dotyczących domniemanych działań.

Huawei Francja, które ma siedzibę pod Paryżem, powiedziało w oświadczeniu przesłanym e-mailem, że przeszukanie miało miejsce we wtorek w biurze. Spółka dodała, że w pełni współpracowała ze śledczymi i będzie kontynuować tę współpracę.

"Huawei jest obecne we Francji od ponad 20 lat i przestrzega wszystkich francuskich praw i regulacji" — czytamy w oświadczeniu.

Francuska strona informacyjna l’Informe jako pierwsza poinformowała o śledztwie.

Huawei rozwija centra badawcze we Francji

Huawei ma centra badawcze we Francji i obecnie buduje swoją pierwszą fabrykę produkcyjną poza Chinami w mieście w pobliżu Strasburga.

W grudniu Minggang Zhang, jeden z dyrektorów Huawei Francja, powiedział stacji radiowej France Inter, że fabryka, która będzie produkować sprzęt telekomunikacyjny na rynki europejskie, ma zostać otwarta pod koniec 2025 r. i docelowo zatrudnić 500 osób.

Jednak decyzja Francji o wykluczeniu firmy z niektórych kluczowych części swojej infrastruktury bezprzewodowej, która skłoniła operatorów do rozpoczęcia usuwania sprzętu w miastach, wpłynęła na przychody Huawei w kraju.

Dane finansowe Huawei Technologies France pokazują, że przychody jednostki w kraju spadły do 992 milionów euro w 2022 r., z 1,4 miliarda euro w 2019 roku. Danych za rok 2023 jeszcze nie ma.

Huawei wciąż współpracuje z francuskimi operatorami telefonii komórkowej, SFR, jednostką Altice France, i Bouygues w celu wdrożenia ich sieci 5G.

ZOBACZ RÓWNIEŻ