Francoise Bettencourt Meyers pierwszą kobietą z fortuną 100 miliardów dolarów

Francoise Bettencourt Meyers pierwszą kobietą z fortuną 100 miliardów dolarów
Tak wysoki wynik był możliwy do uzyskania przez to, że akcje L’Oréal SA wypracowały kolejne zyski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Francoise Bettencourt Meyers stała się pierwszą kobietą, która zgromadziła fortunę 100 miliardów dolarów. Jej majątek wzrósł do 100,1 miliarda dolarów w miniony czwartek. Kamień milowy osiągnięto, gdy akcje L’Oréal SA, imperium produktów kosmetycznych założonego przez jej dziadka, wzrosły do rekordowego poziomu. Obecnie dziedziczka znajduje się na 12. miejscu na liście najbogatszych osób na świecie, zaraz za Carlosem Slimem z Meksyku.

Pomimo wzrostu fortuna Bettencourt Meyers jest nadal znacznie mniejsza niż majątek jej rodaka, Francuza Bernarda Arnaulta, założyciela dostawcy luksusowych towarów LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, który jest drugi w globalnym rankingu z majątkiem 179 miliardów dolarów. Rosnąca dominacja Francji w sprzedaży detalicznej luksusowych towarów spowodowała powstanie kilku innych ultra-bogatych rodzin, w tym klanu założycielskiego Hermes International SCA, który zgromadził największy rodzinny majątek w Europie, i braci Wertheimer, którzy są właścicielami Chanel.

70-latka ma już 100 mld dolarów

Skryta Bettencourt Meyers, w wieku 70 lat, jest wiceprzewodniczącą rady L’Oréal, globalnej firmy o wartości 241 miliardów euro (268 miliardów dolarów), w której ona i jej rodzina są największymi akcjonariuszami z udziałem prawie 35%.

Jej synowie, Jean-Victor Meyers i Nicolas Meyers, są również dyrektorami w grupie. Zarządzana przez kadry z zewnątrz rodziny od dziesięcioleci firma została założona w 1909 roku przez dziadka Bettencourt Meyers, chemika Eugène'a Schuellera, do produkcji i sprzedaży opracowanej przez niego farby do włosów.

Bettencourt Meyers unika rozgłosu i celebryckiego życia towarzyskiego, którego poszukuje wielu bogatych na świecie. Napisała dwie książki - pięciotomowe studium Biblii i genealogię greckich bogów - i jest znana z gry na pianinie przez kilka godzin każdego dnia.

Odbicie akcji

Jako jedynaczka Bettencourt Meyers weszła w posiadanie swojego majątku po śmierci swojej matki, Liliane Bettencourt, w 2017 roku, z którą czasami miała trudne relacje. Spór prawny na początku lat dwutysięcznych rozwinął się z rodzinnej kłótni w skandal polityczny, który skupiał się na tym, czy starsza matka była zdolna do zarządzania rodzinym majątkiem.

L’Oréal szybko rosło w dekadzie poprzedzającej pandemię, ale doznało ciosu podczas kryzysu zdrowotnego, kiedy ludzie podczas lockdownu używali mniej makijażu. Obecnie konsumenci zaczęli wydawać więcej na przedmioty luksusowe, co spowodowało wzrost akcji o 35% w tym roku.

Według analityka Consumer Edge Research, Bretta Coopera, akcje firmy mogą wzrosnąć o kolejne 12% w ciągu najbliższego roku, ponieważ różnorodność produktów wykazuje odporność, a dodatkowo firma sprzedaje produkty w wielu krajach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ