Elon Musk w Polsce po to, aby zrobić PR w Stanach Zjednoczonych

Elon Musk w Polsce po to, aby zrobić PR w Stanach Zjednoczonych
Niedawno Elon Musk odwiedził Polskę. Twierdzi, że X ma mniej treści antysemickich niż konkurencyjni.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elon Musk, który został szeroko skrytykowany za antysemicki post na swoim portalu społecznościowym X dwa miesiące temu, powiedział po poniedziałkowej wizycie w Muzeum Auschwitz-Birkenau, że X ma mniej treści antysemickich niż inne platformy społecznościowe. Miliarder przyznał jednak, że do niedawna nie zdawał sobie sprawy, że antysemityzm jest powszechnym problemem w Stanach Zjednoczonych.

Musk wygłosił te komentarze podczas wywiadu na konferencji organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie w pobliżu Auschwitz w Polsce. Miało to miejsce po tym, jak spotkał się z burzą krytyki z powodu antysemickich treści na X, w tym posta z antysemicką teorią spiskową, którą sam wzmocnił (i za którą później przeprosił).

— Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni, jeśli na platformie jest 600 milionów osób — powiedział Musk o antysemityzmie na X. Dodał, że X ma "najmniej antysemityzmu" w porównaniu do innych głównych platform, chociaż nie przedstawił dowodów na poparcie tego twierdzenia poza odniesieniem do "zewnętrznych audytów, które przeprowadziliśmy".

Elon Musk w Posce. Po co przyjechał?

W listopadzie Musk zgodził się z postem na X, który twierdził, że społeczności żydowskie propagują "nienawiść wobec białych", nazywając to "rzeczywistą prawdą". Antysemicka teoria spiskowa, że Żydzi chcą wprowadzić do krajów zachodnich mniejszości narodowe, aby zmniejszyć większości białych w tych narodach, była głoszona przez internetowe grupy nienawiści. Post Muska doprowadził do reprymendy ze strony Białego Domu i masowego exodusu reklamodawców.

Musk później przeprosił za post, ale powiedział reklamodawcom, którzy wstrzymali swoje wydatki na X z powodu obaw o antysemicką treść, aby "poszli się pier...".

Musk również wielokrotnie krytykował Ligę Przeciwko Zniesławieniom (ADL), organizację walczącą z antysemityzmem na całym świecie, i spotkał się z krytyką za pozwalanie na pozostawanie na X treści propagujących nazizm. (Wcześniej groził również pozwaniem ADL, ale później się wycofał).

Miliarder również spotkał się z presją za promowanie innych teorii spiskowych na X, w tym niebezpiecznej teorii Pizzagate.

Wcześniej był w Izraelu

Musk w listopadzie odwiedził zaś Izrael, spotykając się z liderami kraju i przechadzając się po kibucu zniszczonym przez Hamas w ataku z 7 października.

Teraz ponownie wyraził swoje poparcie dla narodu izraelskiego, nazywając się "aspirującym Żydem" i stwierdził, że nienawiść wobec Żydów musi być rozwiązana.

Jako część poniedziałkowego wydarzenia miliarder odwiedził Auschwitz wraz ze swoim młodym synem.

Miliarder kontynuował promowanie swojej wizji "wolności słowa" na X, mówiąc, że "bezkompromisowe dążenie do prawdy jest celem X i umożliwienie ludziom mówienia tego, co chcą powiedzieć, nawet jeśli jest to kontrowersyjne, pod warunkiem, że nie łamie prawa".

Musk zachęcał również więcej światowych liderów do publikowania na platformie i zdawał się odnosić do swoich wcześniejszych kontrowersyjnych postów jako "błędów". Powiedział przy tym, że ponad 169 milionów osób śledzi go na X, ponieważ "naprawdę staram się mówić rzeczy, które uważam za interesujące lub zabawne", chociaż "raz na jakiś czas zrobię coś głupiego".

ZOBACZ RÓWNIEŻ