Dyskryminacja ze względu na wiek w pracy: Czy Polska przegapia potencjał starszego pokolenia?

seniorka
Fot. shutterstock.
Dystansowanie starszych pracowników to plaga polskiego rynku pracy - wskazują badania opublikowane przez serwis Pracuj.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dane z nowego badania ARC Rynek i Opinia dla serwisu Pracuj.pl podkreślają, że prawie 20% pracowników w grupie wiekowej 55-65 lat napotkało na przeszkody w miejscu pracy z powodu wieku. Może to przybierać różne formy - od trudności w zdobyciu awansu, przez niechęć do zatrudnienia, aż po gorsze warunki pracy. Czy w ten sposób przegapimy ogromny potencjał zawarty w dojrzałych pracownikach?

Dobre recenzje to nie wszystko. Zbyt duży "hype" przeszkodził CD Projekt i CI Games?

Demograficzna bomba zegarowa

Statystyki pokazują rosnący udział seniorów w polskim społeczeństwie. Według danych GUS, liczba osób w wieku 60+ wzrosła o 10 punktów procentowych od 1989 roku. Prognozy są jeszcze bardziej niepokojące – w ciągu kolejnych lat liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej, z 9,8 mln w 2020 roku do przewidywanych 13,7 mln w 2050 roku.

Marzena Rudnicka, prezeska Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, podkreśla w rozmowie z agencją Newsweria, że Polska zdecydowanie nie wykorzystuje potencjału zawartego w starszym pokoleniu. Zaledwie 15,5% osób w wieku 60-89 lat jest aktywna zawodowo, a rynek pracy często z góry dyskwalifikuje osoby po 50. roku życia.

Eksperymenty i badania potwierdzają - wiek jest barierą

Ostatnie badania oraz eksperymenty prowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny czy serwis Pracuj.pl ukazują, że wiek stanowi jedną z głównych barier w procesie rekrutacji. Starsi pracownicy często doświadczają trudności w zdobyciu pracy, nawet jeśli mają odpowiednie kwalifikacje.

Choć rynek pracy bywa dla nich nieprzyjazny, starsze osoby przynoszą wiele korzyści dla pracodawców. Mając ogromne doświadczenie, doskonale znają swoją branżę, charakteryzują się spokojem oraz umiejętnością przekazywania wiedzy. Ich lojalność i wierność firmie są często większe niż w przypadku młodszych pokoleń - wylicza Bankier.pl.

Połączenie sił młodych i starszych – klucz do sukcesu

Marzena Rudnicka, cytowana przez Newserię, podkreśla, że kluczem do przyszłości jest połączenie sił młodszych i starszych pracowników. Aby to osiągnąć, firmy muszą podjąć świadome działania w kierunku edukowania menedżerów oraz budowania świadomości różnorodności wiekowej w organizacji.

Aby skutecznie łączyć różnorodność wiekową w miejscu pracy, zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie muszą dążyć do wzajemnego zrozumienia. Tylko wtedy będzie można uniknąć "wojny pokoleń" i skutecznie wykorzystać potencjał obu grup.

W modzie liczy się pomysł. Miu Miu, najbardziej pożądana marka według platformy Lyst

ZOBACZ RÓWNIEŻ