Decyzja rządu w sprawie obostrzeń. Konferencja ministra zdrowia

Adam Niedzielski
Adam Niedzielski, Fot. Adam Guz/KPRM
Obostrzenia będą o tydzień, do 25 kwietnia. Hotele zostaną zamknięte także w majówkę. Do normalności wrócą jedynie przedszkola. Rząd dopuści także aktywność na świeżym powietrzu. O godz. 10:30 rozpoczęła się konferencja ministra zdrowia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W konferencji prasowej weźmie udział Adam Niedzielski, minister zdrowia. Spotkanie zostało zaplanowane na godz. 10:30. Poniżej transmisja (najważniejsze decyzje poniżej):

🔴 NA ŻYWO | Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

🔴 NA ŻYWO | Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Środa, 14 kwietnia 2021

--

11:00: "Świadomie podejmujemy decyzje o tygodniowym wydłużaniu obostrzeń, bo chcemy na bieżąco podejmować decyzje. To, co zdecydowaliśmy w obrębie tego tygodnia jest kierunkiem decyzji, jakie będą w przyszłości. Nie chcę składać deklaracji, co będzie się działo w najbliższych tygodni, ale mamy kryteria dotyczące regionalnego podejścia. Priorytetem jest edukacja, by przywracać nauczanie dzieci i młodzieży.

10:52: Oto pełna lista zmian w obostrzeniach:

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włacznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np.  medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczona zostanie możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Ustanowienie limitu na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – do 25 osób.

10:47: W majówkę policja i inspektorzy sanitarni będą prowadzili wzmożone kontrole - poinformował Adam Niedzielski. "Jeśli będziemy myśleleli o kolejnych luzowaniach, ujęcie regionalne jest niemal pewne". Kolejne kroki związane z luzowaniem obostrzeń zostaną poczynione, jeśli liczba zachorowań spadnie poniżej 30 tys.

10:43: Decyzje w sprawie szczepień w zakładach pracy zapadną na początku maja.

10:42: Obostrzenia zostaną przedłużone do 25 kwietnia. O dwa tygodnie zostaną przedłużone restrykcje względem hoteli i obiektów noclegowych - do 3 maja. "Chcemy rozstrzygnąć wątpliwości względem majówki" - powiedział Adam Niedzielski.

10:41: Dzieci wrócą do przedszkoli od przyszłego poniedziałku. Jednocześnie rząd dopuści aktywność sportową na świeżym powietrzu.

10:40: Przedłużenie restrykcji o tydzień!

10:38: "Przy fali poświątecznych zachorowań mamy bufor bezpieczeństwa w postaci wolnych respiratorów" - powiedział Adam Niedzielski.

10:35: Minister Zdrowia mówi o aktualnej sytuacji pandemicznej w Polsce. Spada m.in. liczba zleceń na wykonanie testów przeciwko COVID-19.

 

---

Aktualna lista obostrzeń:

Handel:

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

 

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

---

Przypomnijmy, dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone w dniu 7 kwietnia do 18 kwietnia. Oto pełna lista obowiązujących obostrzeń. Jak donoszą media, w tym m.in. Onet i Polsat News, najbardziej prawdopodobny scenariusz to przedłużenie obostrzeń do 5 maja przy jednoczesnym otwarciem żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY