Cosma potrzebuje więcej pieniędzy. Spóka szuka inwestorów

Łukasz Kręski, założyciel Cosma
Łukasz Kręski, założyciel Cosma
Notowana na rynku NewConnect i działająca w branży konopnej spółka Cosma zapowiada emisję akcji. W planach firmy jest pozyskanie łącznie 10 mln złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Spółka Cosma od 2020 r. do tej pory pozyskała łącznie 7 mln zł kapitału inwestycyjnego na rozwój biznesu, portfolio swoich produktów oraz wprowadzenie ich do sprzedaży. Jeszcze w te wakacje spółka zamierza przeprowadzić emisję z prawem poboru dla wszystkich akcjonariuszy, w ramach której chce pozyskać kwotę przekraczającą 10 mln zł. Pozyskane środki przeznaczone zostaną m.in. na rozbudowanie portfolio produktów i kanałów dystrybucji.

Cosma. Czym zajmuje się firma

Cosma to firma zajmująca się tworzeniem produktów zawierających w składzie konopie włókniste. Spółka produkuje również surowce kosmetyczne, spożywcze oraz działa w sektorze marihuany medycznej. Spółka powstała w 2020 roku, a we wcześniejszym okresie jej pierwsze produkty oraz badania nad produktami konopnymi prowadzone były w ramach innych podmiotów (od 2017 r.). Od 2020 r. do teraz Cosma S.A. pozyskała łącznie 7 mln zł kapitału na rozwój. 

- Otrzymane środki przeznaczyliśmy m.in. na opracowanie receptur i stworzenie portfolio liczącego około sto produktów w ramach trzech marek: Cosma, Full Spectrum oraz Green Paw. Ich sprzedaż prowadzimy obecnie w ponad tysiącu punktach obejmujących sieci apteczne, FMCG i zoologiczne. W naszych planach jest m.in. nawiązanie współpracy z kolejnymi podmiotami z rynku farmaceutycznego i drogeryjnego, co z pewnością wpłynie na zwiększenie sprzedaży, a tym samym na wzrost naszych przychodów - mówi Przemysław Lahuta, prezes zarządu Cosma.

-  W ciągu ostatnich lat grono naszych partnerów branżowych i inwestorów powiększyło się do ponad 25 podmiotów i osób fizycznych. Dotychczasowe zaufanie, które od nich otrzymaliśmy, jest dla nas dowodem na to, że realizowana przez nas strategia jest słuszna i ma ogromny potencjał - dodaje Przemysław Lahuta.

Pozyskane w ostatnich latach finansowanie pozwoliło także na wzrost zatrudnienia specjalistów, rozpoczęcie współpracy międzynarodowej z klientami oraz dostawcami farmaceutycznymi, inwestycję w zakład produkcyjny i konfekcyjny, a także zbudowanie od podstaw obecności spółki w wielu kanałach dystrybucji B2B. 

Plany rozwoju Cosma

W procesie skalowania biznesu, Cosma planuje sprzedawać swoje produkty w trzech tysiącach punktów aptecznych, czterech tysiącach drogerii oraz pięciu tysiącach punktów FMCG i zoologicznych. W portfolio firmy znajdują się olejki, susze konopne, pasty CBD, witaminy oraz herbaty i żywność konopna. W 2022 r. Cosma Cannabis (obecnie Cosma) wprowadziła na rynek markę Green Paw skierowaną do zwierząt i wpływającą na ich wygląd oraz zdrowie. 

- W dalszym ciągu chcemy rozwijać obecne portfolio naszych suplementów diety i specjalistycznych produktów dla zwierząt. Jeszcze w tym roku na rynku pojawi się kilka nowych, innowacyjnych produktów w ramach linii Cosma oraz Green Paw. Do końca tego roku zamierzamy również uzyskać status podmiotu odpowiedzialnego (MAH - Market Authorisation Holder), który pozwala  komercjalizować produkty lecznicze. Wiąże się to z planowanym wprowadzeniem do obrotu nowych surowców farmaceutycznych, OTC oraz leków - zapowiada Łukasz Kręski, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej Cosma.

W planach Cosmajest przeprowadzenie emisji akcji na kwotę przekraczającą 10 mln zł, z zachowaniem prawem poboru dla wszystkich akcjonariuszy. Dzień prawa poboru został ustalony na 10 lipca 2023 r., co oznacza, że wszyscy akcjonariusze posiadający akcje spółki na dzień 6 lipca 2023 r. będą mogli wziąć udział w pierwszej transzy oferty. Przyjmowanie zapisów w ramach wykorzystania prawa poboru i zapisów dodatkowych rozpocznie się dnia 14 lipca br. i będzie trwało do 28 lipca br. Zapisy na akcje nieobjęte w ramach pierwszej transzy będą przyjmowane w dniach 10-17 sierpnia br. W procesie przeprowadzenia oferty publicznej wspiera spółkę Dom Maklerski INC.

Pozyskane w ramach oferty środki finansowe pomogą firmie w realizacji wspomnianych wyżej celów rozwojowych, biznesowych i produktowych. Mają być one przeznaczone również na inwestycję w zakład produkcji surowców i przeniesienie tam wszystkich procesów produkcyjno-logistycznych. Realizacja tego planu już się rozpoczęła i zgodnie z założeniem zakończy się wraz z końcem roku. Zakład będzie posiadał certyfikację: HACCAP oraz ISO. Będą w nim przetwarzane surowce pochodzenia roślinnego, które następnie zostaną wykorzystane do produkcji kosmetycznej, spożywczej i farmaceutycznej.

31 marca br. doszło do połączenia spółek Cosma Cannabis i Cosma Group (notowaną na rynku NewConnect) w wyniku czego powstała spółka Cosma. Celem połączenia było powstanie jednego podmiotu o silnej pozycji konkurencyjnej w branży zarówno konopi włóknistych, jak i medycznych. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ