Branża IT nadal zwalnia. Jest gorzej niż w czwartym kwartale 2023 r.

Branża IT nadal zwalnia. Jest gorzej niż w czwartym kwartale 2023 r.
Cięcia miejsc pracy w branży technologicznej nadal wprowadzają zamieszanie. W tym kwartale pracę straciło już 32 000 osób.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Branża technologiczna rozpoczęła rok 2024 od kolejnej fali cięć miejsc pracy, redukując jeszcze bardziej swoje zespoły po masowych zwolnieniach w zeszłym roku.

Do tej pory około 32 000 pracowników technologicznych straciło pracę w 2024 roku — podaje Layoffs.fyi, startup, który śledzi cięcia miejsc pracy w branży od czasu pandemii.

Snap Inc. stał się najnowszym przykładem, ogłaszając w poniedziałek, że redukuje swoją załogę o około 10%, czyli mniej więcej 540 pracowników. Wcześniej zaś firma zajmująca się oprogramowaniem, Okta Inc., powiedziała, że zwolni 7% swojej załogi w celu redukcji kosztów, co dotknie około 400 pracowników. Wyliczanka trwa, włączając wielkie firmy technologiczne takie jak Amazon.com Inc., Salesforce Inc. i Meta Platforms Inc. Wszystkie zwalniają .

Roger Lee, założyciel serwisu Layoffs.fyi, twierdzi, że w tym roku "firmy technologiczne nadal próbują skorygować swoje nadmierne zatrudnienie podczas szczytu pandemii, biorąc pod uwagę, że środowisko wysokich stóp procentowych i spadek w technologii trwały dłużej niż początkowo oczekiwano". Według niego w ostatnich latach były dwie główne fale cięć miejsc pracy. "Wczesny Covid" oraz efekt "podwyżki stóp procentowych", który trwa od drugiego kwartału 2022. "Tegoroczne zwolnienia są zazwyczaj mniejsze i bardziej ukierunkowane niż zwolnienia rok temu" — dodał.

Firmy zatrudniają specjalistów ds. AI

Wiele firm stawia na wyścig w dziedzinie sztucznej inteligencji, ponieważ przesuwają zasoby, aby skupić się na talentach AI. Według analizy CompTIA, która śledzi trendy zatrudnienia w branży technologicznej, ogłoszenia o pracę w w sektorze AI lub wymagające umiejętności AI wzrosły o około 2000 od grudnia do stycznia, do 17 479 ofert.

Nawet gdy branża pozbywa się niektórych miejsc pracy, jednocześnie agresywnie zatrudnia w innych obszarach. W styczniu było 33 727 aktywnych ogłoszeń o pracę, według CompTIA, co jest największym miesięczny wzrostem w ciągu 12 miesięcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ