Bitcoin może zyskać inwestorów instytucjonalnych. Nasdaq już nad tym pracuje

Nasdaq chce kusić kryptowalutami / Fot. Meriç Dağl
Nasdaq chce kusić kryptowalutami / Fot. Meriç Dağlı, Unsplash.com
Nasdaq tworzy pierwszą dużą zachętę, aby zwabić klientów instytucjonalnych do kryptowalut. Czy Bitcoin zacznie drożeć?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nasdaq Inc. robi pierwszy duży krok w kierunku kryptowalut. Druga co do wielkości giełda papierów wartościowych przygotowuje się do wykorzystania rosnącego apetytu na aktywa cyfrowe wśród inwestorów dysponującymi wysokimi kapitałami. 

Jak podaje Tal Cohen, wiceprezes wykonawczy i szef rynków północnoamerykańskich, nowa grupa zajmująca się aktywami cyfrowymi będzie początkowo oferować usługi powiernicze dla Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH) inwestorom instytucjonalnym. 

Sprawdź: Rentier

Do Nasdaq dołącza też Ira Auerbach, który prowadził usługi "prime brokerów" na giełdzie kryptowalutowej Gemini. Teraz będzie kierował jednostką Digital Assets w Nasdaq. 

Bitcoin zyska na wycenie? Prognozy obiecujące 

Największe firmy z Wall Street już pogłębiają swoje zaangażowanie w kontekście kryptowalut, a w najbliższej przyszłości ich zainteresowanie powinno wzrosnąć. Nasdaq skutecznie zachęci i przyciągnie inwestorów instytucjonalnych, którzy mogą przeznaczyć miliardy dolarów na inwestycje w Bitcoina czy Ethereum. 

Inni gracze rynkowi również widzą, że prawdopodobnie inwestorzy instytucjonalni zwrócą się w kierunku kryptowalut. BlackRock Inc. nawiązał już współpracę z giełdą Coinbase Global Inc., aby ułatwić inwestorom trading w BTC, a niedługo później zaoferował nawet swój pierwszy produkt inwestycyjny. Powstała też nowa giełda, EDX Markets, która jest wspierana m.in. przez takie podmioty jak Charles Schwab Corp., Fidelity Digital Assets, Citadel Securities i Virtu Financial - wszystkie mają silne relacje na rynku akcji i mogą zachęcić do inwestowania wielu dużych inwestorów. 

Ira Auerbach podkreśla w wywiadzie dla Bloomberga, że "następna fala rewolucji w sektorze kryptowalut będzie napędzana przez masową adopcję instytucjonalną". Dodał, że nie wyobraża sobie lepszego miejsca, które mogłoby zyskać zaufanie inwestorów, niż Nasdaq. 

Zobacz: Aether

Jednostka Nasdaq chce sprawować rolę "opiekuna" aktywów cyfrowych (custodian of digital assets) i teraz czeka jeszcze na zatwierdzenie działalności ze strony Departamentu Usług Finansowych w Nowym Jorku. Będzie konkurować z innymi podmiotami na rynku, w tym z Coinbase. 

Trzeba natomiast podkreślić, że na razie Nasdaq nie ma planów uruchomienia własnej giełdy kryptowalutowej. Ma jednak zamiar ocenić taką możliwość, opierając się na środowisku regulacyjnym i ocenie pozycji konkurentów. 

POLECAMY