Bielenda pozyskała prawie 40 mln euro. W spółkę zainwestował EBOR

Fot. Bielenda
Fot. Bielenda
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) nabył pośrednio mniejszościowy pakiet udziałów w polskiej marce kosmetycznej Bielenda. Bank zainwestował 33,9 mln euro wraz z funduszem private equity Innova/6. Inwestycja wsparła przejęcie przez Bielendę dwóch uzupełniających się marek do pielęgnacji skóry.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inwestycja EBOR umożliwiła Bielendzie nabycie dwóch znanych na polskim rynku marek – Tołpa i Miya. Zakup pozwoli Bielendzie zwiększyć portfolio produktów i udział w rynku oraz wykorzystać umiejętności cyfrowe spółek, w które zainwestowała, w celu poprawy efektywności operacyjnej.

Bielenda będzie przejmować inne marki

Tamas Nagy, dyrektor ds. private equity w EBOR, powiedział: – Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą silną współpracę z Innova Capital i wspierać Bielendę tym zastrzykiem kapitału, aby napędzać jej strategię fuzji i przejęć. Te strategiczne przejęcia pozwolą Bielendzie skorzystać z synergii z Miya i Tolpa, aby stać się znacznie silniejszym graczem i atrakcyjnym celem dla potencjalnych nabywców strategicznych w przyszłości. 

Elisabetta Falcetti, szefowa EBOR na Polskę i kraje bałtyckie, powiedziała: – Nasza inwestycja w Bielendę obok Innova/6 jest doskonałym przykładem tego, jak EBOR dodaje wartość do polskiego rynku. Wspiera rozwój ekosystemu private equity w Polsce i wzmacnia kluczowego gracza z solidnym mandatem ESG [środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego]. Cieszymy się, że Bielenda zobowiązała się do realizacji ambitnych celów ESG w zakresie działalności biznesowej, produkcji i pakowania. W ramach inwestycji EBOR Bielenda zobowiązała się również do rozszerzenia najlepszych praktyk w zakresie równych szans na swoich pracowników, wspierając rozwój kapitału ludzkiego sprzyjający włączeniu społecznemu.

Plany dynamicznego rozwoju Bielendy

– Inwestycja EBOiR potwierdza pozycję Grupy Bielenda jako jednego z liderów polskiego rynku kosmetycznego – zaznaczył Marek Bielenda, Prezes Zarządu Bielenda Kosmetyki Naturalne – Wsparcie w akwizycji marek Tołpa i Miya pozwoli nam na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój, mocniejszą dywersyfikację portfolio, dalszy wzrost udziałów rynkowych oraz wzmocnienie inwestycji w innowacje i kompetencje całego zespołu firmy. Decyzję o partnerstwie traktujemy jako dowód atrakcyjności polskiego rynku kosmetycznego, na którym jesteśmy kluczowym graczem, oraz wyraz zaufania do strategii rozwoju Grupy Bielenda, realizowanej wspólnie z Innova Capital.

Leszek Muzyczyszyn, Senior Partner w Innova Capital, powiedział: – Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością partnerstwa z EBOR we wspieraniu rozwoju Bielendy w polskim sektorze kosmetycznym. Dzięki strategicznym inwestycjom Bielenda skonsolidowała szereg innych firm i marek, a niedawne przejęcia Tołpy i Miya umocniły jej pozycję lidera na rynku. Ta współpraca jest przykładem naszego zaangażowania we wspieranie rozwoju Bielendy i podkreśla naszą wspólną wizję zrównoważonego rozwoju w tym sektorze.

Przeczytaj także: Kolejna inwestycja Unfold VC. Tym razem w spółkę, która rozpoczęła ekspansję w USA

ZOBACZ RÓWNIEŻ