Apple gogle VR: Przełomowy produkt czy koniec Tima Cooka?

apple reality pro
W nowościach od Apple wciąż nie doczekaliśmy się premiery długo zapowiadanych okularów VR. Fot. shutterstock.
Czy wkrótce poznamy najbardziej wyczekiwany produkt firmy Apple, czyli Gogle Reality Pro? Steve Jobs starał się doprowadzić do wielkiej premiery przełomowego urządzenia co około 4 lata. Tim Cook od 9 lat nie zaproponował rewolucyjnego sprzętu - ale to ma się zmienić - z nieoficjalnych informacji wynika, że gogle VR od Apple mają zostać zaprezentowane światu w czerwcu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Apple to jedna z największych firm technologicznych na świecie, która w ciągu ostatnich kilku dekad zrewolucjonizowała przemysł komputerowy. Kultowe produkty marki to przede wszystkim iPhone, iPad i Apple Watch, które zmieniły branżę i stały się punktem odniesienia dla innych producentów.

Przestój w wyznaczaniu standardów przez Apple

Od 9 lat Apple nie wprowadził na rynek żadnego nowego, przełomowego produktu, co może być trudne dla CEO firmy Tima Cooka. Zazwyczaj koncern prezentował przełomową technologię co około 4 lata (portal komórkomania podsumowuje: "w 2007 do sklepów trafił iPhone. W 2010 iPad. W 2014 światło dzienne ujrzał Apple Watch). Z rankingu możemy wykluczyć słuchawki bezprzewodowe AirPods, które rzeczywiście podbiły rynek, ale nie traktuje się ich jako osobnego urządzenia, gdyż są zaliczane do akcesoriów iPhona.

Ta sytuacja może się zmienić. W czerwcu 2023 roku odbędzie się konferencja Worldwide Developers Conference (WWDC), podczas której Apple ma zaprezentować swoją nową technologię - gogle łączące wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. O tej dacie mówi się co prawda nieoficjalnie, jednak warto zauważyć, że Apple nie uprzedzał również o premierach poprzednich przełomowych urządzeń.

Z ostatniej chwili: Złota alga odpowiedzialna za katastrofę ekologiczną na Odrze [RELACJA Z KONFERENCJI]

Gogle Reality Pro od Apple: premiera już w czerwcu?

Gogle, których produkcja trwała już 7 lat, mają być nazywane Reality Pro i według zapowiedzi mają powtórzyć sukces iPhona czy MacBooka. Firma po raz pierwszy od czasu Apple Watcha ma wprowadzic na rynek nową platformę komputerową, która może wyznaczyć kierunek rozwoju branży w przyszłości.

Jak donosi znany dziennikarz technologiczny z Bloomberga, gogle będą wyposażone w dwa wysokiej jakości wyświetlacze i kilkanaście kamer zewnętrznych do precyzyjnego skanowania otoczenia i wykrywania gestów. Interfejsem użytkownika będą oczy - użytkownik będzie mógł wskazać pozycję w menu, patrząc na nią, a następnie zatwierdzić wybór stykając ze sobą kciuk i palec wskazujący.

Gogle Reality Pro mają pozwalać na pełne zanurzenie w świecie wirtualnym oraz nakładanie wirtualnych obiektów na obraz rzeczywistości. Jedną z kluczowych funkcji będzie tryb VR podczas rozmów FaceTime, w którym oprogramowanie stworzy realistyczne modele 3D rozmówców, przez co dwie rozmawiające osoby będą miały wrażenie, że są w tym samym miejscu.

16 tys. zł za gogle od Apple

Wygląda na to, że Apple stawia sobie za cel ustanowienie nowego standardu w branży. Zachwyt konsumentów może być ograniczony. Problemem może być zaporowa cena urządzenia, które ma kosztować około 3 tys. dolarów, czyli nawet około 16 tys. złotych.

Jak donosi The New York Times, niektórzy pracownicy Apple są zaniepokojeni ceną nadchodzącego zestawu do rzeczywistości mieszanej. Ośmioro z nich w rozmowie z amerykańskim magazynem jest sceptyczna wobec poszczególnych funkcji technologii, która według nich nie jest jeszcze gotowa do wypuszczenia w świat. Dodatkowo pracownicy zdradzili, że niektórzy eksperci pracujący przy projekcie zostali zwolnieni ze względu niespełnienia oczekiwań co do tempa rozwoju technologii.

Czytaj dalej: Inflacja w marcu spada, ale rośnie? Znamy odczyt poziomu cen

Te informacje mogą potwierdzać wnioski komentatorów, że gogle VR od Apple to flagowy produkt dla Tima Cooka, szefa koncernu. Wielu internetowych geeków twierdzi, że to dla niego najważniejszy sprawdzian w życiu.

X