Akcje Ubera wzrosły po włączeniu do indeksu S&P 500

Akcje Ubera wzrosły po włączeniu do indeksu S&P 500
Akcje Ubera wzrosły o 5% w handlu pozasesyjnym w piątek, po tym jak firma zajmująca się współdzieleniem przejazdów została dodana do indeksu S&P 500, zastępując spółkę Sealed Air Corp.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według komunikatu prasowego zmiana nastąpi przed otwarciem handlu w poniedziałek, 18 grudnia. Cena akcji firmy często rośnie po wiadomości o dołączeniu do S&P 500, ponieważ menedżerowie funduszy, którzy śledzą ten benchmark - który jest aktualizowany co kwartał - muszą nabyć te akcje. Firmy muszą również spełniać pewne wymagania dotyczące wyceny i rentowności, aby znaleźć się w S&P 500.

Akcje Ubera zadebiutowały na Giełdzie Nowojorskiej w 2019 roku, ale firma przepalała gotówkę. Musiała płacić kierowcom wystarczająco dużo pieniędzy, aby ich nie stracić, a jednocześnie chciała pozostać konkurencyjna w biznesie o niskich marżach.

Większość przychodów Ubera pochodzi z mobilności, ale rosnące wpływy z reklam również przyczyniły się do rentowności Ubera.

Uber zlikwidował ponad 3500 miejsc pracy w 2020 roku, a od tego czasu kierownictwo pracowało nad poprawą struktury kosztów.

Firma zgłosiła dochód netto w wysokości 221 milionów dolarów przy przychodach w wysokości 9,29 miliarda dolarów w trzecim kwartale, a w ciągu ostatnich czterech kwartałów łącznie wygenerowała ponad 1 miliard dolarów zysku.

Uber trafia do S&P 500

Zgodnie z zasadami S&P, członkowie indeksu muszą mieć pozytywne zyski w ostatnim kwartale i łącznie w ciągu ostatnich czterech kwartałów. Składniki indeksu muszą mieć dostosowaną kapitalizację rynkową co najmniej na poziomie 14,5 miliarda dolarów.

Uber ma kapitalizację rynkową około 118 miliardów dolarów, podczas gdy średnia kapitalizacja rynkowa firm w indeksie S&P 500 to nieco ponad 31 miliardów dolarów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ