Jak założyć warsztat stolarski. Najważniejsze informacje

Jak założyć warsztat stolarski. Najważniejsze informacje
Warsztat stolarski to miejsce, gdzie tworzone są meble oraz inne przedmioty użytku codziennego z drewna. Jak go założyć?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Produkcja w warsztacie stolarskim często obejmuje elementy stolarki budowlanej takie jak drzwi, okna czy schody, a także różnego rodzaju galanterię drewnianą (np. listwy, parapety, podłogi czy boazerię). Przeważnie taka działalność ma charakter usługowy, realizując indywidualne zamówienia klientów. Zdarza się, że większe warsztaty produkują na większą skalę według dostarczonych lub własnych projektów i prowadzą sprzedaż wysyłkową.

Praca stolarza, choć może się wydawać prosta, wymaga głębokiej wiedzy nie tylko o technikach obróbki drewna, ale również o różnych gatunkach drewna, ich właściwościach, jakości i zastosowaniach. Bardzo ważna jest także umiejętność stosowania różnych rodzajów łączeń, takich jak łączenia stałe na klej lub rozłączne, np. kołkowe czy wpustowe. Od stolarza wymaga się też wyobraźni przestrzennej, zdolności manualnych i talentu artystycznego. Powinien on umieć:

 • dobierać odpowiednie rodzaje drewna oraz elementy łączące takie jak kleje, gwoździe, czy stalowe śruby,
 • znać metody konserwacji, impregnacji oraz oklejania drewna.

Warsztaty mogą też efektywnie wykorzystywać odpady produkcyjne, sprzedając np. trociny dla gryzoni czy do wędzarni, a w sezonie grzewczym — drewno opałowe.

Zobacz też: Cringe - co to znaczy

Warsztat stolarski. Jak go założyć?

Do opisu działalności stolarskiej stosuje się odpowiednie numery Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD):

 • 16.23.Z - Produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa.
 • 16.29.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i innych materiałów plecionkarskich.
 • 31.01.Z - Produkcja mebli biurowych i sklepowych.
 • 31.02.Z - Produkcja mebli kuchennych.
 • 31.09.Z - Produkcja pozostałych mebli.

Założenie warsztatu stolarskiego nie wiąże się z koniecznością uzyskania specjalnych pozwoleń czy koncesji, ponieważ nie jest to działalność regulowana. Wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą.

Warto natomiast wiedzieć, że przy użyciu impregnatów, rozpuszczalników czy innych substancji chemicznych do obróbki drewna, mogą być wymagane dodatkowe pozwolenia dotyczące ochrony środowiska lub decyzje o warunkach środowiskowych. Produkcja na dużą skalę, generująca pył drzewny czy hałas, może zaś wpływać na wymagania dotyczące lokalizacji warsztatu.

Ponadto ze względu na ryzyko pożarowe lub wybuchowe, warsztat stolarski może być zaliczany do obiektów o podwyższonym ryzyku. To wiąże się z koniecznością zgłoszenia działalności odpowiednim służbom ochrony środowiska i straży pożarnej oraz opracowania odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Sprawdź też: Najlepiej zarabiające franczyzy

Formy prowadzenia działalności stolarskiej

Warsztat stolarski możesz prowadzić jako:

 • niezarejestrowaną działalność zarobkową,
 • zarejestrowaną działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, z wyjątkiem spółki partnerskiej.

Możesz zarejestrować działalność jako:

 • jednoosobową działalność gospodarczą,
 • spółkę cywilną,
 • spółkę prawa handlowego, taką jak spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna.

Są to oczywiście podstawowe informacje na temat prowadzenia warsztatu stolarskiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ