TRUMPF pod ostrzałem aktywistów. "Korporacje mają rekordowe zyski a dla pracowników cukierki"

TRUMPF merci
fot. shutterstock.
Firma TRUMPF zdecydowała się na mały gest uznania dla swoich pracowników: podarowała im po jednej czekoladce Merci, opatrzonej opisem „Doceniamy, że jesteś z nami”. Aktywiści wspierający prawa pracowników uważają to za zachowanie upokarzające w kontekście rekordowych zysków korporacji i stulecia jej działalności.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Niestety, ta niewielka przyjemność dla zatrudnionych w firmie TRUMPF wywołała niemałe zamieszanie w mediach społecznościowych.

TRUMPF oskarżony o upokarzanie pracowników

O sprawie poinformował aktywista Jan Śpiewak, który w emocjonalnym wpisie na Twitterze tak skomentował działania koncernu:

„Firma @TRUMPFinc dzisiaj rozdała swoim pracownikom w ramach uznania po jednym Merci. Korporacje mają rekordowe zyski a dla pracowników cukierki i paciorki. Upokarzanie pracowników to forma zarządzania w państwie semikolonialnym jakim jest Polska po 34 latach rządów neoliberałów” – punktuje Śpiewak.

W odpowiedzi na naszą prośbę o komentarz firma napisała jedynie, że "zna temat, lecz przekaz został zniekształcony". Wkrótce do mediów zostanie przesłane oświadczenie przygotowane we współpracy z firmą PR.

Sprawdź: Afera wykryta przez redakcję My Company Polska: Kuratorium nieudolnie ukrywa dane przed nauczycielami. 

Rekordowe zyski TRUMPF

Rzeczywiście od kilku lat rośnie wrażliwość społeczna w związku z uczciwym udziałem pracowników w ogromnych zyskach korporacji. A te czasem zapominają o zasadach dobrego smaku w relacji z podwładnymi. 

Firma TRUMPF została założona w 1923 roku jako warsztat mechaniczny i stała się jednym z wiodących na świecie firm w zakresie obrabiarek, laserów i elektroniki dla zastosowań przemysłowych. W roku obrotowym 2021/22 grupa zatrudniała 16 554 pracowników i osiągnęła obroty na poziomie 4222,8 mln euro.

Jeśli chodzi o zyski, to w tym okresie wskaźnik EBIT (czyli zyski przed opodatkowaniem) wyniosły 368 mln euro, co oznacza wzrost o niemal 27 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu. Firma pochwaliła się, że wzrost zysków wynikał nie tylko z mocnego wzrostu sprzedaży, ale także obcięcia "kosztów nie-pracowniczych". Rentowność na poziomie EBIT wyniosła 11,1 proc. - to o 0,6 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Firma nie pisze szczegółowych danych na temat np. wyników biznesu w Polsce, ale zdradza kilka informacji na temat np. USA i Niemiec. W USA sprzedaż w roku fiskalnym 2021/22 wyniosła 656 mln euro a w Niemczech 589 mln euro. Największy biznes firma ma jednak w Chinach - to 575 mln euro rocznie. W ubiegłym roku jej biznes rozrósł się tam o prawie 10 proc.

Czytaj dalej: Nauczyciele zarabiają mniej niż osoby sprzątające szkołę

"Po jednym merci na stulecie TRUMPF"

Co ciekawe firma TRUMPF obchodzi w tym roku stulecie działalności. W związku z tym w mediach społecznościowych pojawiło się sporo żartobliwych komentarzy o specjalnej premii z tej okazji, którą ma być jedna czekoladka Merci na pracownika.

Internauci zaczęli także udostępniać swoje doświadczenia z podarunkami od firm, w których pracowali. Jeden z nich nawiązuje do swojej wspólpracy z firmą InPost, która miała wręczyć pracownikom w ramach podziękowania za pracę w grudniu, wyjątkowo trudnym okresie dla branży kurierskiej, kilka cukierków na wagę z popularnego dyskontu.

Należy jednak zaznaczyć, że intencje pracodawcy były pozytywne, a nieznany jest jeszcze kontekst sprawy.

Aktualizacja, 7 marca, 9:00

Firma TRUMPF przesłała naszej redakcji oświadczenie, w którym opisuje szczegóły akcji. Przeczytaj jego treść