Tańszy prąd nie dla wszystkich. Sprawdź, czy ci przysługuje

Tańszy prąd nie dla wszystkich. Sprawdź, czy ci przysługuje
Dla kogo przysługuje zniżka na prąd? Złożenie wniosku w terminie to nie wszystko. Trzeba spełniać warunki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Osoby, które już korzystają z wyższych limitów na zamrożenie cen energii elektrycznej, nie muszą składać kolejnych oświadczeń, pod warunkiem, że zrobiły to już w 2023 r. Ta grupa obejmuje osoby niepełnosprawne, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, rolników, osoby w trakcie budowy domów oraz właścicieli ogródków działkowych (ROD). Konieczność złożenia nowego oświadczenia dotyczy tych, którzy nie złożyli go w ubiegłym roku lub uzyskali prawo do korzystania z wyższego limitu dopiero w bieżącym roku.

Zwiększone limity na tańszy prąd

Serwis Infor.pl przekazuje, że zgodnie z komunikatem od Enei, tylko osoby, które w 2024 r. uzyskały prawa do skorzystania z wyższych limitów, muszą złożyć odpowiednie dokumenty. Dotyczy to również tych, którzy zdobyli te uprawnienia wcześniej, ale nie złożyli jeszcze oficjalnego oświadczenia.

Wszystkie niezbędne informacje i wyjaśnienia dotyczące tego procesu można znaleźć na stronach internetowych dostawców energii elektrycznej. W większości przypadków formalności można załatwić elektronicznie za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, co umożliwia przesłanie oświadczenia drogą elektroniczną. Istnieje także możliwość pobrania oświadczenia, jego wydrukowania, ręcznego podpisania i odesłania na adres podany na fakturze, który przysyła dostawca energii.

Tańszy prąd. Kto nie musi składać oświadczenia?

Dla większości gospodarstw domowych w 2024 roku obowiązuje limit 1500 kilowatogodzin na tańszy prąd. Ceny do tego limitu są automatycznie niższe, więc nie ma potrzeby składania żadnych oświadczeń.

Osoby korzystające z wyższych limitów na zamrożenie cen prądu nie muszą składać kolejnych oświadczeń, jeśli uczyniły to w 2023 roku. Dotyczy to różnych grup użytkowników takich jak osoby niepełnosprawne, posiadacze Karty Dużej Rodziny, rolnicy, osoby w trakcie budowy domów oraz właściciele ogródków działkowych (ROD).

Kto musi złożyć oświadczenie? Osoby zaliczające się do wymienionych kategorii, które nie złożyły jeszcze oświadczenia, miały na to czas do końca marca 2024 roku.

Tańszy prąd. Jak obniżyć rachunki?

Aby płacić mniej za prąd, można podjąć różne kroki mające na celu zmniejszenie zużycia energii oraz optymalizację kosztów. Oto kilka z nich:

  • Zainwestuj w energooszczędne urządzenia – wymień stare urządzenia elektryczne na nowe, oznaczone jako energooszczędne (mające wyższe klasy efektywności energetycznej, takie jak A++ czy A+++). Urządzenia te zużywają znacznie mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.
  • Optymalizacja taryfy energetycznej – skontaktuj się ze swoim dostawcą energii i sprawdź, czy istnieje bardziej korzystna taryfa dostosowana do twojego stylu życia i godzin, w których najwięcej korzystasz z energii. Niektóre firmy oferują taryfy nocne i weekendowe, które są tańsze i mogą być opłacalne, jeśli większość twojego zużycia przypada na te okresy.
  • Używaj inteligentnych rozwiązań do zarządzania energią – zainstaluj inteligentne liczniki i systemy zarządzania energią w domu, które pozwalają na monitorowanie i kontrolę zużycia energii w czasie rzeczywistym. Pozwala to na bardziej świadome użytkowanie urządzeń.
  • Poprawa efektywności energetycznej domu – zadbaj o izolację cieplną budynku, sprawdź szczelność okien i drzwi oraz zastosuj nowoczesne rozwiązania ogrzewania, takie jak pompy ciepła czy systemy solarne. Lepsza izolacja zmniejsza potrzebę używania energii na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem.
  • Edukacja i zmiana nawyków – uświadom sobie i domownikom, jak duże znaczenie dla rachunków za energię mają codzienne nawyki. Uczyń oszczędzanie energii częścią codziennego życia: wyłączaj światło wychodząc z pomieszczenia, korzystaj z pralki i zmywarki w pełnych cyklach i w ekonomicznych trybach, unikaj używania urządzeń elektrycznych w godzinach szczytu, kiedy prąd jest droższy.

Podjęcie tych kroków może znacznie zmniejszyć twoje miesięczne rachunki za energię elektryczną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ