Szef ds. projektowania iPhone'ow w Apple odchodzi ze stanowiska. Dołączy do gwiazdy designu

Szef ds. projektowania iPhone'ow w Apple odchodzi ze stanowiska. Dołączy do gwiazdy designu
Tang Tan, szef ds. projektowania iPhone'ów, przejdzie do studia LoveFrom, które założył Jony Ive. Będą pracować nad projektem AI.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Legendarny projektant Jony Ive oraz Sam Altman z OpenAI werbują weterana Apple'a do pracy nad nowym projektem sprzętu AI, mając na celu stworzenie urządzeń z najnowszymi możliwościami.

Odchodzący z Apple specjalista Tang Tan dołączy do firmy projektowej LoveFrom Ive'a, która będzie kształtować wygląd i możliwości nowych produktów. Altman, CEO OpenAI, który stał się twarzą nowoczesnej AI, planuje dostarczyć oprogramowanie do tego urządzenia.

Współpraca ta stanowi jeden z najambitniejszych wysiłków podjętych przez Ive'a od czasu, gdy opuścił Apple w 2019 roku, aby stworzyć LoveFrom. Ive to projektant znany z produktów, które pomógł wymyślić pod kierownictwem współzałożyciela Apple, Steve'a Jobsa, w tym iMaca, iPhone'a i iPada. Jego nadzieją jest przekształcenie pracy nad urządzeniem AI w nową firmę, ale rozwój produktów jest na wczesnym etapie i na razie trudno przewidzieć, czy przedsięwzięcie odniesie sukces. Dotychczasowe wysiłki skupiają się na rekrutacji talentów i tworzeniu koncepcji.

LoveFrom. Sprzęt z "miłości do AI"

Tan będzie kierował inżynierią sprzętową w projekcie, pracując w LoveFrom. Bloomberg News wcześniej donosił, że zrezygnował on ze stanowiska wiceprezesa Apple ds. projektowania iPhone'a i zegarków Watch. Pracę w Apple zakończy w lutym 2024 roku.

Projekty LoveFrom na etapie koncepcji obejmują urządzenia przeznaczone do domu. Na tym etapie nie znamy więcej szczegółów.

Dla Apple'a odejście Tana podkreśla exodus talentów projektowych. Od 2019 roku z Apple odeszło około 14 członków dawnej drużyny Ive'a. W Apple pozostało tylko około pół tuzina projektantów, którzy kiedyś raportowali do Ive'a.

Wcześniej w tym roku Apple straciło następcę Ive'a, Evans Hankey, po zaledwie kilku latach na stanowisku. Odpływ talentów pozostawił firmę bez oczywistego następcy na jej miejsce. Zamiast mianować nowego dyrektora do prowadzenia działu projektowania, Apple powierzyło Jeffowi Williamsowi, dyrektorowi operacyjnemu, bezpośrednie nadzorowanie projektantów firmy.

Tymczasem LoveFrom ma już listę klientów, która robi wrażenie, w tym Airbnb, Ferrari i Moncler. Firma miała również trzyletnią umowę z Apple na kontynuowanie świadczenia usług doradczych, ale ta relacja zakończyła się w 2022 roku. W sumie do firmy projektowej Ive'a dołączyło ponad 20 byłych pracowników Apple.

ZOBACZ RÓWNIEŻ