Starlink, czyli internet z kosmosu, ma już ponad 1700 satelitów. Dostępny w kilkunastu krajach

Starlink zyskuje coraz więcej klientów / Fot. Star
Starlink zyskuje coraz więcej klientów / Fot. Starlink
Starlink, kolejna firma, którą założył Elon Musk, z miesiąca na miesiąc zwiększa swój zasięg. Według Reutersa w ciągu najbliższych 12 miesięcy liczba klientów może sięgnąć pół miliona.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Obecnie Starlink ma ponad 1700 satelitów i działa w kilkunastu krajach, co miesiąc zwiększając zasięg. W lutym br. firma miała już 10 tys. użytkowników, a obecnie to ok. 69 tys. W ostatnich miesiącach liczba wzrosła więc siedmiokrotnie. 

Firma Muska oferuje satelity zapewniające stosunkowo szybką łączność i niskie opóźnienia. Oznacza to, że czasy pobierania danych są dość krótkie. Internet Starlinka ma oczywiście obejmować odległe obszary, do których tradycyjne firmy nie mogą łatwo dotrzeć z ofertą internetową. 

Sprawdź: Jak obniżyć podatek w firmie typu JDG

Według Muska koszty inwestycji, zanim Starlink osiągnie w pełni dodatki przepływ środków pieniężnych, wyniosą od 5 do 10 mld dol. 

Niektórzy eksperci, jak podaje Reuters, kwestionują czy internet satelitarny może być opłacalnym modelem biznesowym. Jest bowiem skierowany do odległych obszarów geograficznych, gdzie prawdopodobnie nie ma wystarczającej liczby osób zdolnych do uiszczania wysokich opłat abonamentowych. 

Musk, w trakcie targów Mobile World Congress 2021, które w tym roku odbyły się wirtualnie, skomentował, że rozmawia z wieloma potencjalnymi lokalnymi partnerami w celu świadczenia usługi Starlink. Nie chciał jednak zdradzić nazw tych firm. Stalink to zdecydowanie ryzykowny biznes, ale Musk udowodnił już kilka razy, że właśnie w takich firmach sprawdza się najlepiej. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY