SpaceX wygrało kontrakt o wartości 2,9 mld dol. na lądownik księżycowy

Ilustracja projektu SpaceX Starship / Fot. SpaceX.
Ilustracja projektu SpaceX Starship / Fot. SpaceX.com
NASA zapłaci firmie SpaceX aż 2,9 mld dol. za zbudowanie księżycowego systemu lądowania, który przewiezie astronautów na powierzchnię Księżyca.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

SpaceX była jedną z trzech firm, które zostały wybrane w zeszłym roku do opracowania technologii dla programu NASA Human Landing System. Obecnie wiemy już, że NASA wybrała zwycięzcę. Ogłosiła, że to projekt SpaceX Starship pokonał dwie pozostałe firmy w przetargu. 

To pierwszy raz, kiedy agencja kosmiczna użyje lądownika zbudowanego przez prywatną firmę. To również duży kamień miliowy dla samej agencji, która w ostatnich latach polegała głównie na partnerstwach komercyjnych w swoich najważniejszych misjach. 

Inspiracje: Supercar Blondie

"Ten kluczowy krok stawia ludzkość na ścieżce do zrównoważonej eksploracji Księżyca i pozwala nam realizować misję, która przesuwa nas dalej w głąb Układu Słonecznego, w tym na Marsa" - powiedziała w oświadczeniu prasowym Kathy Lueders, zastępca administratora ds. badań ludzkich i misji operacyjnych w NASA. 

NASA podpisała również kontrakt ze SpaceX na inne projekty, takie jak rakieta Falcon 9 i kapsuła Crew Dragon, która przewiezie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Starship to duży sukces dla SpaceX

Lądownik księżycowy jest budowany w ramach programu Artemis, którego celem jest sprowadzenie Amerykanów z powrotem na Księżyc do 2024 r., przed skierowaniem ich na Marsa i ewentualnie w inne miejsca. NASA wybrała w zeszłym roku 18 astronautów, którzy mieli przygotowywać się do misji udania się na Księżyc.

Zobacz: SpaceX

Plan zakłada, że wysłanych zostanie czterech astronautów, który trafią na pokład statku kosmicznego Orion, zbudowanego przez Lockheed Martin. Będzie to kilkudniowa podróż na orbitę Księżyca. Następnie dwóch członków załogi przeniesie się na lądownik SpaceX, aby zejść na powierzchnię Księżyca. Po tygodniu zwiedzania wejdą na pokład lądownika, aby wrócić do Oriona i dalej - na Ziemię.

NASA twierdzi, że przynajmniej jeden z astronautów lądujących na Księżycu będzie kobietą, co czyni ją pierwszą kobietą, która postawi stopę na Księżycu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY