Sięgnij po fundusze europejskie stawiając na zielone rozwiązania

Fotowoltaika
Fotowoltaika, fot. Adobe Stock
Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne, spowodowane niefrasobliwą działalnością człowieka, osiągnęły punkt krytyczny. W związku z rosnącą świadomością ekologiczną nie tylko społeczeństw i ich decydentów, ale i podmiotów gospodarczych, coraz szerzej dostrzegana jest konieczność globalnego wzmożenia działań na rzecz poprawy zaistniałego stanu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ochrona środowiska naturalnego oraz ograniczenie zagrożeń dla zdrowia ludzi, klimatu i różnorodności biologicznej jest jednym z głównych celów długofalowej polityki Unii Europejskiej. W nowej perspektywie finansowej Komisji Europejskiej kładziony jest nacisk na promowanie szeroko rozumianych rozwiązań proekologicznych oraz wsparcie sektora MŚP w tym zakresie. Oferta dotyczy Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021–2027 o budżecie 7,9 miliarda euro, w ramach którego będzie realizowany priorytet poświęcony w całości zielonej transformacji gospodarki z budżetem w wysokości 800 mln euro  oraz Programu Ramowego Horyzont Europa – niemal 95 miliardów euro, w tym Europejskiego Zielonego Ładu. Innowacje w tym zakresie można wypracować w różny sposób, ale dla wspólnego celu - ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

- Już od jakiegoś czasu staramy się nie tylko udostępniać przedsiębiorcom środki na realizację innowacyjnych, opartych na B+R+I projektów, ale również pomagamy rozpoznać własny potencjał w obszarze innowacji. Innovation Coach to zindywidualizowana usługa informacyjna skrojona na potrzeby przedsiębiorcy mająca na celu przygotowanie przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności B+R z wykorzystaniem finansowania z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki również w takich obszarach jak zielona transformacja, efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna czy ekoprojektowanie – mówi Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Jak przygotować się do nowej perspektywy i skutecznie pozyskać środki unijne? 

Odpowiedzi udzieli oferta coachingu innowacji. Innovation Coach to jedyna tak kompleksowa, a zarazem bezpłatna usługa na rynku, stworzona jako wsparcie dla polskich przedsiębiorców pragnących wdrożyć innowacje w swojej działalności. W ofercie znajduje się seria dedykowanych warsztatów, dni informacyjnych i konferencji, co zapewnia uczestnikom podniesienie kompetencji i dostęp do praktycznej wiedzy. Natomiast sercem projektu jest indywidualna usługa szyta na miarę każdego uczestnika, czyli coaching innowacji. Dzięki współpracy z wykwalifikowanym ekspertem w danej branży przedsiębiorca poznaje aktualne trendy na rynku, możliwe bariery i ryzyka oraz potencjał swojej firmy. Przede wszystkim zaś, wspólnie z coachem, kreuje pomysł na innowację i ustala praktyczny plan jej skutecznego wdrożenia.

- Wielu przedsiębiorców na początku współpracy z nami ma wątpliwości czy w ich działalności jest miejsce na innowacyjne projekty i czy będą w stanie je udźwignąć. Praktyka pokazuje jednak, że w ramach Innovation Coach pracując z ekspertem branżowym są oni w stanie wygenerować niezwykle ciekawe i często bardzo nowatorskie rozwiązania. Te rozwiązania mogą być następnie przedmiotem wniosków projektowych do FENGa – wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk, która z ramienia Centrum Projektów Badawczych UE przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk kieruje realizacją projektu Innovation Coach.

Innovation Coach kluczem do ekologicznych innowacji

W naszej bazie jest ponad 180 ekspertów reprezentujących niemal wszystkie branże. Do tej pory z naszej bezpłatnej usługi skorzystało już ponad 600 firm, a w przyszłym roku kolejnych 300 przedsiębiorstw zostanie objętych coachingiem innowacji. Wielu przedsiębiorców pochyliło się nad problemem ekologii i energii odnawialnej. Projekt objął szerokie spectrum zielonych rozwiązań, m.in. w ramach następujących branż – kosmetycznej (Aesthetic – kosmetyki na bazie roślin), energii odnawialnej (E-zeroplan – paliwa pochodzenia organicznego, Rawen Solar – trackery fotowoltaiczne, DPSG – magazyny zielonej energii, Złomet – system wykorzystany w elektrowniach wiatrowych), recycklingu (Wadimex – recyklingowe materiały morskie, Port Service – utylizacja baterii słonecznych, Nave Michał Bannach – tworzywa sztuczne z recyklingu, Biomatex – skup odpadów produkcyjnych i przetwarzanie na włókninę, Hanzatec – producent elementów konstrukcyjnych z tworzyw sztucznych, Alacer – ustroje akustyczne i ekologiczne materiały), ochrony środowiska i zasobów naturalnych (Uzdrowisko Krynica-Żegiestów – redukcja emisji CO2 do atmosfery, Miejski Zakład Komunikacji  - myjnia na bazie wody deszczowej, Eko-Babice – ograniczenie strat wody, Piekarnia Cukiernia Gajda – ekologiczny piec, powtórne wykorzystanie spalin) czy naturalnej żywności (Honorata Jurga – naturalne soki z kiszonek, Krzysztof Króll Gastrohome – chleb bez ulepszaczy, Yerba Mama – koktajle na bazie yerba mate).

Weź udział w Innovation Coach już dziś i zostań Innowatorem Jutra!

- W ramach udziału w programie został nam przydzielony ekspert, od którego uzyskaliśmy rekomendację oraz szczegółowy opis innowacyjnych działań. Zwrócił szczególną uwagę na potrzebę stworzenia nowego działu badań i rozwoju w naszej firmie, który mógłby wznieść stworzoną przez nas technologię na wyższy poziom i pozwolić na opracowanie nowych konstrukcji zarówno w rozwiązaniach nowych elementów montażowych, jak i tych pozwalających na sterowanie panelami fotowoltaicznymi. Bardzo dziękujemy za możliwość udziału w Innovation Coach - Łukasz Ogrodnik, Rawen Solar – producent trackerów fotowoltaicznych.

- Przystępując do projektu obawiałem się, że nie znajdziemy osoby, która będzie nam w stanie doradzić. Pozytywnie się rozczarowałem, ponieważ coach na którego trafiliśmy, był bardzo dobrze zorientowany mimo, że ta branża dopiero wchodzi na światowe rynki. Podczas naszej współpracy potwierdziliśmy cel i zasadność naszego pomysłu. Kiedy nie jesteśmy pewni czy biznes ma sens, czasem warto nie rozpoczynać go na własną rękę, tylko zapytać mądrzejszego. Nam się to udało dzięki Innovation Coach - Artur Rybakowski, Alacer – producent ustrojów akustycznych i ekologicznych materiałów budowlanych

- Udział w  projekcie dał nam orientację, w którym miejscu jesteśmy, w jakim zakresie inwestycja musi być prowadzona, aby miała swój biznesowy sens. Wiedzieliśmy, że można skorzystać z dotacji, ale dzięki współpracy z coachem otrzymaliśmy rekomendację, które programy pasują do naszego typu inwestycji oraz wstępny kosztorys projektu. Mimo, że jesteśmy na bardzo koncepcyjnym etapie, otrzymaliśmy realne wsparcie. Polecam! - Mariusz Kołtun, Hanzatec – producent elementów konstrukcyjnych z tworzyw sztucznych

 

Projekt Innovation Coach realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Centrum Projektów Badawczych Unii Europejskiej przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk

ZOBACZ RÓWNIEŻ