Shakira już po pierwszym dniu procesu o oszustwo podatkowe

Shakira już po pierwszym dniu procesu o oszustwo podatkowe
Po niemal pięcioletnim utrzymywaniu swojej niewinności, gwiazda popu Shakira zawarła w ostatniej chwili umowę, aby uniknąć ryzyka pójścia do więzienia w pierwszym dniu procesu o oszustwo podatkowe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Shakira powiedziała sędziemu, José Manuelowi del Amo, że akceptuje porozumienie osiągnięte z prokuratorami. Odpowiedziała "tak", aby potwierdzić swoją świadomość sześciu zarzutów niezapłacenia hiszpańskiemu rządowi 14,5 miliona euro podatków między 2012 a 2014 rokiem.

Na mocy umowy Shakira otrzyma zawieszenie kary trzech lat więzienia i grzywnę w wysokości 7 milionów euro.

Shakira nie płaciła podatków tam, gdzie powinna

Proces, który miał obejmować ponad 100 świadków w ciągu kolejnych tygodni, został zamiast odwołany po zaledwie ośmiu minutach.

Prokuratorzy powiedzieli w lipcu, że będą dążyć do ośmiu lat i dwóch miesięcy więzienia oraz grzywny w wysokości 24 milionów euro dla piosenkarki, która zdobyła fanów na całym świecie dzięki swoim hitom w języku hiszpańskim i angielskim w różnych gatunkach muzycznych.

Shakira powiedziała w oświadczeniu dostarczonym przez jej firmę zajmującą się relacjami publicznymi, że chciała walczyć, ale postawiła na pierwszym miejscu swoją rodzinę, karierę i spokój ducha.

"Podjęłam decyzję o ostatecznym rozwiązaniu tej sprawy z myślą o najlepszym interesie moich dzieci, które nie chcą widzieć, jak ich matka poświęca swoje osobiste dobro w tej walce" - powiedziała. "Muszę pozbyć się stresu i emocjonalnego ciężaru ostatnich kilku lat i skupić się na rzeczach, które kocham, moich dzieciach i wszystkich nadchodzących możliwościach w mojej karierze".

Sprawa opierała się na miejscu zamieszkania obecnie 46-letniej Shakiry. Prokuratorzy w Barcelonie twierdzili, że piosenkarka spędziła więcej niż połowę tego okresu w Hiszpanii i dlatego powinna była płacić podatki od swoich światowych dochodów w tym kraju, mimo że jej oficjalna rezydencja była nadal na Bahamach. Stawki podatkowe są znacznie niższe na Bahamach niż w Hiszpanii.

Gwiazda mogła trafić do więzienia

Wielokrotna laureatka nagród Grammy i Latin Grammy usiadła przed panelem sędziów, otoczona z jednej strony przez zespoły prokuratorów, a z drugiej przez obronę.

"To była trudna decyzja, która wymagała czasu" - powiedziała dziennikarzom prawniczka broniąca Shakiry, Miriam Company. "Nasz zespół prawników przygotował proces i byliśmy przekonani, że możemy udowodnić jej niewinność, ale okoliczności się zmieniły i Shakira zdecydowała się zaakceptować umowę".

Shakira odrzuciła propozycję porozumienia zaproponowaną jej przez prokuratorów w celu załatwienia jej sprawy w lipcu 2022 roku, mówiąc za pośrednictwem swojej hiszpańskiej firmy zajmującej się relacjami publicznymi Llorente Cuenca, że "wierzy w swoją niewinność" i postanawia pozostawić sprawę w rękach prawa. Szczegóły tej potencjalnej umowy nie zostały ujawnione.

Firma zajmująca się relacjami publicznymi Shakiry wcześniej powiedziała, że gwiazda zapłaciła już wszystko, co była winna, oraz dodatkowe 3 miliony euro odsetek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ