Ruszył nabór wniosków o dotacje dla średnich firm

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Od 15 czerwca na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu można złozyć wniosek o pomoc dla średnich firm. Chodzi o program „Dotacje na kapitał obrotowy". O pieniądze mogą ubiegać się firmy, które zanotowały spadek obrotów o 30 proc. podczas epidemii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Skorzystanie z programu nie pozbawia właścicieli firm możliwości ubiegania się o inne formy pomocy zawarte w Tarczy Antykryzysowej. Środki pochodzą z dwóch europejskich programów operacyjnych: Polska Wschodnia (500 mln złotych) oraz Intelintentny Rozwój (2 mld złotych). 

Dotacja na kapitał obrotowy dla firmy może wynieść nie więcej niż 429 827 zł. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów gazu, prądu czy paliwa, a także na czynsze, zakup towarów lub ubezpieczeń. Warunkiem niezbędnym do uzyskania środków jest spadek dochodów o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r., porównując ten spadek do poprzedniego miesiąca lub też analogicznego miesiąca ubiegłego roku”. Oprócz tego firmy na koniec grudnia 2019 r. nie mogły znajdową się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Pomoc zostanie przekazana na jeden, dwa lub trzy miesiące. Maksymalna kwota wynika m.in. z poziomu zatrudnienia. Nabór wniosków potrwa do 31 lipca 2020 r. lub jeśli póla środków ulegnie wyczerpaniu.