Rivian podnosi prognozy. Elektryki zyskują na popularności

Rivian zajmuje się produkcją elektryków / Fot. Mar
Rivian zajmuje się produkcją elektryków / Fot. Marc Urban, Rivian
Startup Rivian z sektora samochodów elektrycznych wypracował lepsze wyniki za drugi kwartał, niż szacowali analitycy Wall Street. Dodatkowo firma podniosła prognozy na ten rok.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rivian (symbol na giełdzie: RIVN) odnotował sprzedaż w wysokości 1,1 mld dol. Dla porównania, rok temu w tym czasie firma wypracowała zaledwie 95 mln dol. Choć zainteresowanie znacznie wzrosło, startup z branży samochodów elektrycznych ciągle generuje straty. I właśnie to jest powodem, przez który akcje spółki w ostatnim czasie są na minusie.

Rivian przewiduje, że w ciągu całego roku wyprodukuje 52 tys. pojazdów elektrycznych. Jednocześnie w maju informował, że będzie to mniej, bo 50 tys. 

Obecnie akcje spółki kosztują 22,30 dol. Od początku roku wypracowały zysk rzędu 28% proc., ale jeśli ktoś kupił je 12 miesięcy temu, ciągle jest na stracie, wynoszącej 40 proc.

Rivian próbuje zarobić na elektrykach

Spodziewany wzrost w produkcji to oczywiście dobry sygnał, choć był on do przewidzenia. W ostatnim kwartale Rivian sprzedał 12 640 samochodów, a wyprodukował ich 13 992. Były to liczby o ok. 10% lepsze niż prognozowali analitycy Wall Street.

Podbijanie rynku motoryzacyjnego wiąże się jednak z gigantycznymi kosztami. Rivian wydał w drugim kwartale ok. 1,6 mld dol. w gotówce. W pierwszym kwartale wydatki sięgały zaś 1,8 mld dol. Właśnie tak wysokie koszty sprawiają, że inwestorzy powoli tracą entuzjazm i zastanawiają się, czy firma będzie w stanie kiedykolwiek wypracować zyski. 

Rivian prognozuje obecnie stratę roczną na poziomie 4,2 mld dol. Wcześniej było to 4,3 mld dol., więc nowe informacje są korzystne, choć jest to raczej niewielka zmiana.

Firma ma jeszcze ok. 10 mld dol. finansowania, co powinno pozwolić na kilka lat dalszego rozwoju w podobnym tempie. Jednocześnie inwestorzy i Wall Street spodziewają się, że spółka będzie potrzebowała kolejnego zastrzyku kapitału i nie uda jej się w ciągu najbliższych paru lat wyjść na prostą. Dopiero w 2027 r., według prognoz, firma miałaby zaraportować pierwszy zysk kwartalny, ale tutaj ciągle jest duża niepewność.

Czym zajmuje się Rivian

Rivian to amerykański startup istniejący od 2009 r. Początkowo firma pracowała nad projektami w tajemnicy, zanim nie ujawniła swoich pierwszych modeli w 2018 r.

Głównym celem Rivian jest produkcja zrównoważonych pojazdów przyjaznych dla środowiska, które pasują do aktywnego stylu życia. W 2018 r. firma przedstawiła dwa modele: R1T (elektryczny pickup) i R1S (elektryczny SUV). Obydwa pojazdy są zaprojektowane tak, aby oferować imponujący zasięg, zaawansowane technologie i wysoką wydajność.

Oprócz produkcji samochodów Rivian zajmuje się również rozwojem technologii związanych z pojazdami elektrycznymi, w tym systemów baterii i napędów.

W ostatnich latach Rivian zdobyła uznanie dzięki znaczącym inwestycjom od firm takich jak Amazon, Ford i innych. Amazon zamówił u Rivian 100 tys. dostawczych samochodów elektrycznych, które mają być dostarczone w ciągu następnej dekady.

Sprawdź też:

ZOBACZ RÓWNIEŻ