Quantum Innovations pozyskuje 41 mln zł na rozwój technologii kardiochirurgicznych

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Działająca na rynku technologii medycznych polska spółka Quantum Innovations pozyskała 41 milionów złotych w ramach drugiej rundy finansowania. Zespół prowadzony przez dr n. med. Grzegorza Suwalskiego stworzył pierwszą na świecie technologię sensorów pozwalającą na monitorowanie narządów poddawanych zabiegom operacyjnym oraz przeznaczonych do transplantacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Opracowane przez nich rozwiązanie Heart Sense zagwarantuje lekarzom możliwość monitorowania EKG w czasie rzeczywistym, odczytując dane bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Natomiast technologia Heart Guard pozwala na monitorowanie metabolizmu tkanek, w tym serca w czasie jego zatrzymania w trakcie operacji kardiochirurgicznej. Kapitał pozyskany w obecnej rundzie finansowania, prowadzonej przez fundusz Vinci IQ ASI, przy udziale MedTech Holding, zostanie przeznaczony m.in. na stworzenie własnej linii produkcyjnej, przeprowadzenie badań regulatorowych i klinicznych, certyfikację i wprowadzenie na główne rynki światowe.

Choroby układu krążenia stanowią jedną z dwóch głównych przyczyn śmierci

Kardiochirurgia niewątpliwie stanowi jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny, która na przestrzeni ostatnich stu lat przyniosła znaczącą ilość przełomowych wydarzeń oraz innowacji. Nie mówimy tutaj tylko o pierwszym przeszczepie serca, ale także o wprowadzeniu do powszechnego użytku zastawek serca, szwów naczyniowych, pomostów aortalno-wieńcowych zwanych potocznie bajpasami oraz szeregu zabiegów małoinwazyjnych takich jak przezcewnikowe implantacje zastawki aortalnej. Mimo tego, choroby układu krążenia wciąż stanowią jedną z dwóch głównych przyczyn śmiertelności w krajach rozwiniętych, a według najnowszego raportu World Heart Report 2023 cierpi na nie ponad pół miliarda ludzi na całym świecie i są one przyczyną blisko 20,5 miliona zgonów, stanowiąc około 30% wszystkich przypadków śmierci. Alarmujące dane przedstawia także ostatnie badanie przeprowadzone przez firmę iData Research, które wskazuje, że w samym USA rocznie wykonuje się 900 tysięcy operacji kardiochirurgicznych, a prognozy wskazują, że do 2029 roku liczba ta wzrośnie do 1,3 miliona.

Technologia w służbie kardiochirurgii

Rozwój technologii medycznych znacząco zwiększa odsetek pomyślnie przeprowadzonych zabiegów kardiochirurgicznych, redukując jednocześnie liczbę powikłań i zgonów. Operacje, szczególnie te związane z narządami wewnętrznymi, wymagają niezwykłej precyzji i nieustannego monitorowania organu. Żadne z dotychczas dostępnych narzędzi, ani aparatur nie daje lekarzom takiej możliwości. Przełom w tym obszarze ma stanowić technologia opracowana przez polską spółkę Quantum Innovations.  

– Akwizycja nowych i dotąd niedostępnych, precyzyjnych sygnałów z poddawanych operacjom narządów oraz części ciała jest przekroczeniem horyzontu naszej wiedzy. Pokonywanie tych barier otwiera perspektywy udoskonalania procedur medycznych. I tak technologia Heart Sense umożliwia badanie EKG operowanego serca, w dowolnej jego pozycji, z dowolnej jego ściany, bezpośrednio z jego powierzchni. Z kolei technologia Heart Guard monitoruje zależne od metabolizmu zakwaszenie serca. Badania wskazują, że wykorzystanie tych danych przez zespoły kardiochirurgiczne może przełamać barierę niewiedzy dla eliminacji groźnych powikłań i zgonów operowanych pacjentów. – wyjaśnia Grzegorz Suwalski, założyciel i CEO Quantum Innovations.

Kapitał na nową linię produkcyjną 

Obecnie pozyskana przez zespół Quantum Innovations runda finansowania zostanie przeznaczona na opracowanie i stworzenie linii produkcyjnej w pomieszczeniu o kontrolowanych parametrach środowiskowych, czyli tzw. clean-room, a także przeprowadzenie odpowiednich certyfikacji obejmujących badania regulatorowe oraz kliniczne na ludziach, co przyczyni się do wprowadzenia produktu na światowe rynki. – Wartość niemal wszystkich sektorów rynku urządzeń medycznych stale rośnie. Tym samym nieustannie zwiększa się wielkość inwestycji na rozwój technologii w tym obszarze. Powoduje to ciągłą poprawę wyników leczenia pacjentów, co jest główną misją Quantum Innovations. - zaznacza Pawlos Mandzios, wiceprezes zarządu ds. finansowych Quantum Innovations. Stworzenie własnej linii produkcyjnej daje nam możliwość szybkiego uruchomienia produkcji zaawansowanych narzędzi znajdujących zastosowanie w kolejnych dziedzinach medycyny, co dodatkowo zwiększy nasz rynkowy zasięg.- podkreśla Przemysław Furdal, wiceprezes zarządu ds. jakości Quantum Innovations.

Vinci inwestuje w Quantum Innovations

Transakcji opiewającej na kwotę 41 milionów złotych przewodził fundusz powołany przez Bank Gospodarstwa Krajowego - Vinci IQ ASI zarządzany przez Vinci S.A., a udział w niej wziął także dotychczasowy inwestor spółki, czyli firma Medtech Holding. – Do inwestycji przekonał nas przede wszystkim przełomowy produkt i technologia oraz praktyczne doświadczenie zespołu. Rozwiązania proponowane przez QI mogą odpowiedzieć na nie zaadresowaną lukę w postępowaniu klinicznym w trakcie operacji kardiochirurgicznych. Wprowadzenie rozwiązań do standardu medycznego ma szansę znacząco zniwelować komplikacje i w konsekwencji ilość okołooperacyjnych zgonów związanych z operacjami serca. Inwestycje w technologie medyczne, takie jak QI, świetnie wpisują się w misję naszego funduszu - wspieranie zrównoważonego rozwoju. – komentuje Piotr Woliński, prezes zarządu Vinci S.A., zarządzającego funduszem Vinci IQ ASI.

Przeczytaj także: Bartek Pucek zebrał 2,6 mln dolarów na swój startup. Proofs ma pomóc firmom w sprzedaży


Trampolina dla startupów. Kiedy zgłosić swój startup do akceleratora?

Trampolina dla startupów. Kiedy zgłosić swój startup do akceleratora?

Przedsiębiorcy to zazwyczaj ludzie pełni pasji. Trzeba ją mieć, jeśli buduje się firmę całkiem od zera. Ale nawet najbardziej zdeterminowani founderzy mogą się zagubić, stracić zapał czy po prostu chcieć przyspieszyć. Napęd może zagwarantować startupowi akcelerator. Wiatru w żagle w programie akceleracyjnym dają szkolenia, mentoring, networking i w wielu przypadkach – zastrzyk solidnej gotówki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ