Preinkubacja w praktyce. Amica nagrodziła naukowców, którzy stworzyli nowe projekty dla firmy

Preinkubacja Amica
Preinkubacja zrealizowana przez firmę Amica
Co to jest preinkubacja? To rozwiązanie dla naukowców i twóców firm, którzy szukają koncepcji na komercjalizację swojego pomysłu. Amica zamknęła swój pierwszy program preinkubacyjny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Innowacyjny Program preinkubacji studenckiej i wyzwań projektowych w Grupa Amica producent AGD przeprowadził z Fundacją na rzecz Tworzenia Wartości Wspólnej dla Studentów.

Preinkubacja firmy Amica. Podsumowanie pierwszej edycji

8 miesięcy prac projektowych, 7 zespołów studenckich, 24 uczestników z 3 poznańskich uczelni, 5 cykli warsztatów, 3 etapy weryfikacji oraz  konsultacje z tutorami i ekspertami – tak prezentuje się podsumowanie pierwszego w Polsce korporacyjnego inkubatora, w którym studenci polskich uczelni pracowali nad projektami dla polskiego producenta AGD. Pod okiem menedżerów Grupy Amica oraz ekspertów z poznańskich uczelni studenci zmierzyli się z wyzwaniami w poszczególnych obszarach biznesowych firmy.

Projekty, które dotarły do wielkiego finału koncentrowały się zarówno na procesach wewnętrznych – wirtualny doradca dla podróży służbowych, logistyka ciężarówek na terenie fabryki we Wronkach, platforma grywalizacyjna dla pracowników Grupy, jak i zewnętrznych – innowacyjny interfejs dla piekarników, Internet Rzeczy w sprzęcie AGD, analiza wyzwań komunikacyjnych w dobie starzejącego się społeczeństwa czy koncepcja wielozmysłowego oddziaływania na użytkowników.

Jury wybrało trzy najlepiej opracowane projekty, a zespoły, które je opracowały, otrzymały nagrody pieniężne w wys. 5 tys. zł każda. Zaprezentowane pomysły staną teraz przed możliwością wdrożenia w firmie.

Przeczytaj także: Swappie pozyskało finanse na dalszy rozwój

Nagrody dla najlepszych projektów

– Wybór był niezwykle trudny, bo wszyscy uczestnicy starali się zaprezentować swoje projekty z jak najlepszej strony. I choć finalnie nagrodzone zostały trzy zespoły, to wszyscy uczestnicy mogą czuć się wygranymi. Za nimi kilka miesięcy wytężonej pracy, często do późnych godzin nocnych, bo pracę projektową prowadzili równolegle z zajęciami na uczelni. Wszyscy nasi studenci zgodnie podkreślają, że to dla nich czas intensywnego rozwoju, odkrywania swoich kompetencji i poszerzania wiedzy projektowej. Dla nas z kolei to największa wartość z tego programu – podsumowuje dr Adam Weinert, prezes Rady Fundacji na rzecz Tworzenia Wartości Wspólnej przez Studentów.

Kim naprawdę był Steve Jobs?

Preinkubacja studencka

Program preinkubacji studenckiej i wyzwań projektowych w Grupa Amica wystartował 28 października 2021 roku. Studenci, którzy zakwalifikowali się do programu w wyniku kilkumiesięcznej rekrutacji, rozwijali przez kolejne miesiące swoje umiejętności pod okiem ekspertów z Grupy Amica i Fundacji, w tym osób reprezentujących takie uniwersytety jak Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, a także przedstawiciela poznańskiego inkubatora przedsiębiorczości BusinessWell. Studenci wzięli udział w warsztatach i szkoleniach z metod Design Thinking i Design Sprint, narzędzi IT do pracy projektowej, analizy słabych i mocnych stron firmy metodą SWOT, a także analizy własnych umiejętności i ćwiczeniach strategicznych. W ramach programu odbywały się liczne konsultacje doradcze z tutorami i ekspertami, podczas których analizowano pomysły na praktyczne wdrożenia w firmie. Studentów prowadzono w oparciu o  kulturę startupową tak, aby w przyszłości byli przygotowani do tworzenia własnych rozwiązań.  

– W Grupie Amica mamy długie doświadczenie współpracy ze środowiskiem szkolnym i studenckim, dlatego z dużą radością zainicjowaliśmy koncepcję korporacyjnego inkubatora. Niezależnie od tego, ile wdrożeń uda nam się zrealizować, już dziś jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani z efektów prac studentów i studentek, z którymi współpracowaliśmy. To nie jest zwykły program stażowy, ale bardzo przemyślany projekt, który polega na obustronnym dzieleniu się praktyczną wiedzą i indywidualną perspektywą. Dla nas szczególnie ciekawe było spojrzenie uczestników projektu na nasze wyzwania biznesowe, bo młodzi ludzie mają wyjątkową świeżość w ocenie rzeczywistości i widzą to, co nam może czasem uciekać po latach pracy. To bardzo cenne doświadczenie – zauważa Maja Rutkowska, dyrektor HR w Grupie Amica.

ZOBACZ RÓWNIEŻ