Poznaj tajemnice konkurentów

Poznaj tajemnice konkurentów
Poznaj tajemnice konkurentów, fot. Adobe Stock
Sukces w biznesie opiera się m.in. na umiejętnym wykorzystywaniu posiadanych informacji. Te można łatwo pozyskać, trzeba tylko wiedzieć, gdzie.

Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach. Kto nie zna wroga, ale zna siebie, czasem odniesie zwycięstwo, a innym razem zostanie pokonany. Kto nie zna ani wroga, ani siebie, nieuchronnie ponosi klęskę w każdej walce” – napisał Sun Tzu w „Sztuce wojny”. Problem polega jednak na tym, jak poznać swojego „wroga”, czyli w przypadku przedsiębiorcy, jego konkurentów?

Nie, ten tekst nie będzie o nielegalnych (lub niemoralnych) działaniach takich jak podkupowanie pracowników czy o klasycznym wywiadzie gospodarczym jak rozmowa z klientami swojego konkurenta. Wiele informacji o swoich konkurentach można w łatwy sposób znaleźć w łatwo dostępnych źródłach, często wręcz darmowych. Trzeba jednak wiedzieć, czego szukać.

Poznaj finanse swojego konkurenta

Wbrew pozorom poznanie sytuacji finansowej dowolnej firmy jest dość proste (z jedną uwagą – musi to być osoba prawna, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie podlegają tej regule). Wystarczy dostęp do sprawozdań finansowych, które do Krajowego Rejestru Sądowego musi co roku składać niemal każda firma, z pewnymi wyjątkami, takimi jak spółki jawne i partnerskie, których roczne przychody nie przekraczają 2 mln euro. 

Jak się do nich dobrać? Najpierw potrzebujemy numer KRS naszego konkurenta. Najczęściej można go znaleźć na stronie internetowej firmy. Alternatywą jest znalezienie go w...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 8/2021 (71)

Więcej możesz przeczytać w 8/2021 (71) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie