Powstał fundusz odbudowy Ukrainy. Pokieruje nim Polak

Ludwik Sobolewski, fot. materiały prasowe
Ludwik Sobolewski, fot. materiały prasowe
Ludwik Sobolewski, były prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, pokieruje funduszem odbudowy Ukrainy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W czwartek 22 lutego 2024 roku 𝐁𝐄𝐓𝐓𝐄𝐑 𝐄𝐔𝐑𝐎𝐏𝐄 𝐄𝐮𝐒𝐄𝐅 𝐀𝐒𝐈 𝐒.𝐀., pierwszy w Europie Środkowej 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢 𝐅𝐮𝐧𝐝𝐮𝐬𝐳 𝐧𝐚 𝐑𝐳𝐞𝐜𝐳 𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢ę𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨ś𝐜𝐢 𝐒𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞𝐣, wspierany przez uznanych inwestorów związanych z kręgami inwestorskimi i giełdowymi między innymi w Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu oraz w Ukrainie uzyskał wpis w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to zielone światło do rozpoczęcia działalności inwestycyjnej.

Fundusz jest zarządzany z pozycji CEO przez Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa giełd papierów wartościowych w Warszawie i w Bukareszcie, menedżera instytucji finansowych i eksperta rynków kapitałowych z trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym, a obecnie także partnera w firmie doradztwa finansowego Qualia AdVisory.

Aktualnie funduszy typu „social entrepreneurship fund” w Unii Europejskiej jest 18. Mają one obowiązek inwestowania co najmniej 70% aktywów w przedsiębiorstwa, które oprócz stopy zwrotu dla inwestorów są nastawione w pierwszym rzędzie na generowanie pozytywnych skutków społecznych. Do 30% procent środków może zaś być inwestowane w sposób abstrahujący od celów społecznych.

Paliwem każdej gospodarki jest kapitał. Dlatego także przedsiębiorstwa społeczne powinny mieć możliwość korzystania z kapitału profesjonalnych instytucji zbiorowego inwestowania. BetterEuropeEuSEF ASI SA zgodnie z dokumentacją zaaprobowaną przez regulatora za główny przedmiot swej misji ma wspieranie procesów odbudowy tkanki społecznej i gospodarczej w Ukrainie. Może to być realizowane zarówno przez inwestycje w projekty zlokalizowane w Ukrainie, jak i na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej - tłumaczy Sobolewski, współtwórca i CEO 𝐁𝐄𝐓𝐓𝐄𝐑 𝐄𝐔𝐑𝐎𝐏𝐄 𝐄𝐮𝐒𝐄𝐅 𝐀𝐒𝐈 𝐒.𝐀.

EuSEF jest regulowany zarówno przez prawo krajowe, jak i – najbardziej intensywnie – przez regulacje UE. Fundusz podlega ograniczeniom co do polityki inwestycyjnej (jak zresztą każda alternatywna spółka inwestycyjna), natomiast może oferować udziały w funduszu inwestorom na zasadzie transgranicznej (będąc zarazem funduszem regulowanym jako działający w oparciu o wpis do rejestru, nie o zezwolenie).

ZOBACZ RÓWNIEŻ