Powstaje Krakow DIANA Accelerator – KPT i AGH będą działać razem na rzecz rozwoju technologii dla obronności państwa

Powstaje Krakow DIANA Accelerator – KPT i AGH będą działać razem na rzecz rozwoju technologii dla obronności państwa
W ślad za oficjalnym zatwierdzeniem przez Radę Dyrektorów NATO DIANA wspólnej oferty Akademii Górniczo-Hutniczej i Krakowskiego Parku Technologicznego na utworzenie w Krakowie „Krakow DIANA Accelerator”, AGH i KPT zadeklarowały nawiązanie długoterminowej współpracy, podpisując w tej sprawie stosowne porozumienie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wspólne działania mają zmierzać do budowy ekosystemu rozwoju technologii dual-use na potrzeby odporności, bezpieczeństwa i obronności państwa, pod nazwą FORT Krakow (akronim od ang. Future-Oriented Research and Technology).

Współpraca będzie dotyczyć w szczególności tworzenia i działalności Krakow DIANA Accelerator, w którym akcelerację biznesową ma zapewnić KPT, a technologiczną wraz z dostępem do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej – AGH. Uczelnia będzie odpowiedzialna za organizację akceleratora na terenie kampusu, natomiast druga strona za organizację systemu akceleracji w ramach struktury KPT.

Porozumienie zostało podpisane 10 kwietnia br. przez Rektora AGH prof. Jerzego Lisa oraz prezesa KPT Tadeusza Zarembę i wiceprezes zarządu KPT dr Natalię Bursiewicz.

Czym jest akcelerator Diana NATO?

DIANA, czyli Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic, to program uruchomiony przez NATO w tym roku. Jego celem jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii, które można wykorzystać wewnątrz Sojuszu.

Startupy, które dołączają do programu, mogą liczyć na skorzystanie z grantów finansujących udział w akceleratorze, dostęp do ponad 90 centrów technologicznych w różnych krajach należących do NATO - w których można testować oraz rozwijać swoje pomysły technologiczne, mentoring naukowców, inżynierów czy ekspertów rynkowych czy też dostęp do ekosystemu wsparcia finansowego w postaci funduszy współpracujących z NATO Innovation Fund.

Przeczytaj także: Akcelerator DIANA NATO zadebiutuje w Polsce

ZOBACZ RÓWNIEŻ