Akcelerator DIANA NATO zadebiutuje w Polsce

NATO
NATO, fot. Shutterstock
W środę, 7 czerwca, Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Obrony Narodowej podpiszą umowę, która rozpocznie Program "Technologie dla Obronności" - polskie działanie w ramach akceleratora DIANA NATO. Program umożliwi rozwój startupów tworzących rozwiązania dla wojskowości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 w środę, 7 czerwca. Portal mycompanypolska.pl przygotuje relację na żywo, śledź nas oraz nasze media społecznościowe!

Akcelerator dla obronności

Podczas podpisania umowy, obok przedstawicieli PFR i MON, wezmą udział także reprezentanci NATO, m.in. Moritz Zimmermann - jeden z szefów programu NATO Diana. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną m.in. możliwości dla polskich firm i startupów związane z udziałem w programie akceleratora.

Jak deklaruje PFR, polski program ma na celu wsparcie innowacji oraz synergii między sektorem prywatnym, naukowym i publicznym. - Chcemy wspierać współpracę pomiędzy naukowcami, innowatorami oraz start-upami pracującymi nad przełomowymi rozwiązaniami technologicznymi z jednostkami sektora obronnego. Wśród gości będą przedstawicie NATO, Ministerstwa Obrony Narodowej, polskich parków naukowo- technologicznych oraz uczelni wyższych - informują.

Już teraz wiadomo, że zgłoszenia do akceleratora w Polsce ruszą w połowie czerwca. Więcej informacji zostanie ogłoszonych podczas konferencji, 7 czerwca.

Co to jest akcelerator Diana NATO

DIANA, czyli Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic, to program uruchomiony przez NATO w tym roku. Jego celem jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii, które można wykorzystać wewnątrz Sojuszu. 

Startupy, które dołączają do programu, mogą liczyć na skorzystanie z grantów finansujących udział w akceleratorze, dostęp do ponad 90 centrów technologicznych w różnych krajach należących do NATO - w których można testować oraz rozwijać swoje pomysły technologiczne, mentoring naukowców, inżynierów czy ekspertów rynkowych czy też dostęp do ekosystemu wsparcia finansowego w postaci funduszy współpracujących z NATO Innovation Fund. 

DIANA NATO ma także listę technologii, na które kładziony będzie największy nacisk przy wyborze stratupów. To: big data; sztuczna inteligencja (AI); programy autonomiczne; technologie kwantowe; biotechnologia; rozwój energetyki i napędów; innowacyjne materiały oraz zaawansowane wytwarzanie; technologie kosmiczne i hipersoniczne. Programy muszą mieć potencjał do podwójnego zastosowania: zarówno komercyjnego, jak i obronnościowego oraz posiadać charakter "deep tech". 

Jak wynika z dotychczasowych komunikatów ze strony programu Diana, w Polsce nie był planowany żaden program akceleracyjny, ale przygotowanych zostało siedem centrów testowych dla rozwoju technologii. Chodzi o następujące obszary biznesowe: AI, dane, CBRN, cyberbezpieczeństwo, technologie komunikacyjne i kwantowe.

Europejska centrala DIANA znajduje się w Londynie, a dodaktowy, regionalny hub, w estońskim Tallinie. Najbliższy geograficznie Polsce akcelerator miałby wystartować w czeskiej Pradze. Szefem programu jest prof. Deeph Chana.

Program ma oficjalnie zadebiutować w tym roku, ale pełna zdolność operacyjna została wyznaczona na 2025 rok. Wówczas DIANA umożliwi rozwój setek nowoczesnych technologii w ciągu roku, wewnątrz swoich akceleratorów i centrów testowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ