Polska robotyka podbija świat. LT Capital inwestuje w Husarnet

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 67
LT Capital, fundusz typu pre-seed i seed, którego partnerem finansowym jest Movens Capital, zrealizował swoją drugą inwestycję. Ponad 1 mln zł trafiło do krakowskiej spółki Husarnet, twórcy zdecentralizowanej sieci VPN do bezpiecznej komunikacji z robotami, gotowej do przemysłowych wdrożeń. Dzięki pozyskanym środkom, polski startup zamierza rozwinąć skrzydła i do końca 2020 r. rozpocząć realizację 5 projektów typu proof of concept z dużymi, globalnymi korporacjami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wykorzystywanie robotów w prowadzeniu biznesu to już nie odległa przyszłość, ale coraz powszechniejsze zjawisko. Z każdym rokiem rośnie dostępność różnych modeli zrobotyzowanych pomocników do wykonywania prac zgodnych z ich przeznaczeniem. Dzisiejsze roboty znajdują zastosowanie w badaniach naukowych, projektach szkoleniowych, medycynie, działalności militarnej, ale mają też kluczowe znaczenie w realizacji celów przemysłowych, odpowiadając w fabrykach za transport, produkcję i kontrolę jakości. Obecnie obserwuje się fazę szybkiego wzrostu rynku autonomicznych robotów mobilnych, znajdujących szerokie zastosowanie m.in. w logistyce wewnętrznej (ang. internal logistics) i tzw. logistyce ostatniej mili (last mile delivery). Ogromnym wyzwaniem na tym rynku jest zarządzanie flotami takich urządzeń, które wiąże się z wymianą olbrzymiej ilości danych z kamer, lidarów i sensorów w czasie rzeczywistym. Tu na scenę wkracza krakowska spółka Husarnet, a jej partnerem finansowym wspierającym ją w realizacji strategii został fundusz LT Capital. Polska spółka - choć formalnie wystartowała w grudniu 2019 r. - bardzo intensywnie pracuje nad pierwszymi sukcesami.

- Husarnet to efekt naszych doświadczeń i obserwacji z rynku robotyki. Dotychczas firmy używające w swojej działalności robotów obsługiwały je za pośrednictwem serwerów w chmurze. System komunikacji był oparty o centralną platformę IoT, pośredniczącą w przesyłaniu danych między urządzeniami. Nasze rozwiązanie pozwala stworzyć wirtualną lokalną sieć łączącą wszystkie urządzenia klienta w sposób bezpieczny, gwarantujący prywatność danych. Do tego jest efektywne - minimalizuje latencję – i jako software ma szerokie zastosowanie. Aplikacja naszego rozwiązania wykracza daleko poza rynek robotyki, dotyczy rynków liczonych w miliardach dolarów – mówi Dominik Nowak, jeden z założycieli Husarnet, który w 2017 r. znalazł się na prestiżowej liście New Europe 100 Financial Times, skupiającej setkę największych gwiazd technologicznego świata w Europie Wschodniej.

Weterani robotyki łączą siły

Drugim założycielem spółki został Filip Kramarczyk, w przeszłości przez lata związany z działalnością sprzedażową i rozwoju biznesu m.in. w Rolls-Royce czy technologicznym Delphi. Husarnet jest ich drugim wspólnym projektem, pierwszy raz połączyli bowiem swoje siły w spółce Husarion, którą od ponad 2 lat razem rozwijają. Z sukcesami, ponieważ w tym czasie firma pozyskała dziesiątki klientów, głównie w USA, ale też w Niemczech, Wlk. Brytanii, Szwajcarii i Holandii, budując dużą rozpoznawalność w środowisku deweloperów, korzystających z ROS (Robot Operating System). W efekcie od ponad 2 lat Husarion jest rentowny, a powodzenie tego projektu dało początek nowemu przedsięwzięciu. Powstały w 2013 r. Husarion specjalizuje się w projektowaniu i budowie autonomicznych robotów samobieżnych o bardzo szerokim zakresie zastosowań. W ramach jej działalności powstał software do zdalnego sterowania robotami. Właśnie ten obszar funkcjonowania firmy, działający pod marką Husarnet, został z niej wydzielony - obecnie prosperuje już jako samodzielny biznes i wykazuje pełną gotowość do ekspansji. Niskie opóźnienia w wymianie danych, zachowanie prywatności danych klienta, duża odporność na ataki hakerskie czy, tak ważny w przypadku urządzeń wymieniających duże porcje danych, niski koszt utrzymania infrastruktury, to wyróżniki rozwiązania krakowskiego startupu, które pozwalają myśleć o komercyjnym sukcesie na skalę międzynarodową.

- W sensie formalnym jesteśmy startupem, ale w przeciwieństwie do biznesów, które dopiero stawiają pierwsze kroki, mamy już mocno rozwinięty produkt. Dlatego już teraz chcemy zintensyfikować współpracę m.in. z dużymi markami, które uwiarygodnią nasz model biznesowy i zapewnią rozpoznawalność. Planujemy, że do końca 2020 r. podpiszemy do 5 umów typu proof of concept z dużymi korporacjami. Pomoże nam to zbudować trakcję, a to z kolei w dalszej perspektywie ułatwi pozyskanie kapitału w ramach kolejnej większej rundy finansowania – ocenia Filip Kramarczyk, drugi z założycieli Husarnet.

Wsparcie wyspecjalizowanego funduszu

Inwestujący w innowacyjnych i dobrze rokujących przedstawicieli gospodarki 4.0 fundusz LT Capital wyłożył na rozwój Husarnet ponad 1 mln zł. Zarządzający funduszem dostrzegli bowiem w krakowskiej firmie olbrzymi potencjał. Wesprą tym samym polski startup w dalszym rozwoju produktu, budowaniu portfela referencyjnych klientów i przygotowaniu go do przeprowadzenia kolejnej większej rundy finansowania w 2021 r. 

- Husarnet ma światowej klasy rozwiązanie, opierające się na bardzo mocnym i wciąż rozwijanym komponencie B+R, a jej innowacyjność pozwala skutecznie budować przewagę konkurencyjną. Spółka działa na bardzo perspektywicznym rynku i należy ją oceniać przez pryzmat możliwości, jakie dają rozwiązania VPN, platformy IoT czy rozwiązania cyber security. Dzięki uniwersalności systemu Husarnet jego rozwiązania można z powodzeniem stosować w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w energetyce, zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych, autonomicznych autach czy systemach dostaw za pomocą dronów. Przy tym spółka stosuje model przychodowy oparty o abonament, co w prosty sposób pozwoli jej na skalowanie biznesu w kraju i za granicą. Wierzymy, że z naszym wsparciem Husarnet istotnie rozwinie swoją działalność i szybko zbuduje rozpoznawalność na rynku – podkreśla Łukasz Świercz, partner zarządzający LT Capital.

Walka o gigantyczny rynek

Działalność Husarnet jest ściśle powiązana z rynkiem robotyki. Eksperci oceniają, że globalny rynek oprogramowania dla autonomicznych robotów mobilnych (ROS-Robot Operating System) jest na wczesnym etapie rozwoju, ale spodziewają się jego dynamicznego wzrostu w ciągu następnych lat z 312 mln dolarów na koniec 2019 r. do 476 mln dolarów w 2024 r.  Jednak ze względu na zastosowane w systemie Husarnet rozwiązania i jego funkcjonalności na potencjał spółki należy patrzeć znacznie szerzej. Wykorzystując w swoim produkcie VPN, Husarnet jest częścią globalnego rynku wartego w 2018 r. 34,6 mld dolarów, po którym specjaliści oczekują wzrostu do ponad 50 mld dolarów na koniec 2024 r.  Z kolei konkurując z platformami IoT Husarnet walczy o jak największy kawałek rynku, którego wartość ma wzrosnąć do 74 mld dolarów w 2023 r.  Natomiast jako firma oferująca rozwiązania służące do zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego firm, jest częścią globalnego rynku cyber security wartego na koniec 2018 r. 131 mld dolarów, dla którego specjaliści prognozują wzrost do 290 mld dolarów w 2026 r. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ