Po śmierci ciało na kompost. Ekopochówek, czyli biznes z ideą

doniczka
Fot. shutterstock.
Po śmierci zmieścisz się w doniczce, a w glebie utworzonej z twojego ciała może wyrosnąć nowa roślina. Cena takiego pogrzebu jest niższa niż tradycyjny pochówek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ekopochówek, czyli kompostowanie ciała jest legalne w stanie Nowy Jork od początku 2023 r. To już szósty stan, który dołączył do grupy amerykańskich krain umożliwiających odprawienie „zielonego pogrzebu”. Proces nazywany naturalną redukcją organiczną zmienia zmarłego w glebę. Z pomyślnością można ją później wykorzystać do uprawy roślin.

Organiczne przetwarzanie zwłok

O sprawie poinformował Business Insider powołując się na ekspertów firmy Recompose z Waszyngtonu, która zajmuje się procedurą organicznego przetwarzania zwłok. Według nich proces kompostowania ciała jest bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny pochówek.  

Jeśli ktoś chciałby w ten sposób pożegnać się ze światem przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia regulacja prawna. Wyobrażenia o ciałach umieszczonych w ogrodowych kompostownikach, choć dalekie od procedur w biznesie ekopochówków, mają wspólny mianownik.

Rozkład ciała w 30 dni

Jak tłumaczy firma Recompose cały sens procesu polega na zadbaniu o wydajny rozkład ciała. Ważne jest więc, aby do komory nie trafiło nic nieorganicznego. Zwłoki muszą być przetwarzane przez certyfikowany zakład organicznej redukcji.

Jak pisze BI „Z tego powodu zwłok się nie balsamuje, a ciało jest po prostu zawijane w materiał z organicznej bawełny. Kompostowanie odbywa się w futurystycznych sześciokątnych komorach”.

Ciało umieszcza się w specjalnej kapsule na podłożu z materiału organicznego i przykrywa wiórami drzewnymi, lucerną i słomą. Proces rozkładu trwa około 30 dni. Skąd tak szybki efekt kompostowania ciała? Otóż do komory, w której utrzymuje się odpowiednią temperaturę i wilogotność pompuje się powietrze. Dodatkowo kapsuła obraca się regularnie, co sprzyja rozkładowi. Opór mogą stawiać kości, ale ich resztki mieli się na pył.

Naczynie progowe

Naczynie progowe – tak, nieco poetycko, nazywa się urnę, w której umieszczone zostaje gleba powstała z ekopochówku. Przed wydaniem „doniczki” z esencją ze zmarłego pracownicy oczyszczają glebę z ewentualnych implantów i innych nieorganicznych fragmentów, jakie wszczepiono zmarłemu za życia.  

Bliscy mogą odebrać naczynie progowe z ziemistą zawartością w około 6 do 8 tygodni po oddaniu zwłok pracownikom firmy świadczącej usługi ekopochówków. Gleba może posłużyć do zasadzenia zarówna kwiatów doniczkowych jak i rozsypania jej np. w lesie.  

Ekopochówek tańszy niż tradycyjny pogrzeb

Niestety ekologiczny pogrzeb nie należy do najtańszych, ale też nie jest przesadnie drogi. Jego cena około 7 tys. dolarów jest porównywalna z sumą, jaką trzeba zapłacić za pochówek tradycyjny (średnio około 7848 dolarów lub 6970 dolarów za kremację – dane: Krajowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Pogrzebowych USA z 2021 r.).

W Recompose usługa ekopochówku kosztuje 7 tys. dolarów. Firma powołując się na własne badania potwierdza także mniejszy ślad węglowy takiego rozwiązania.
 
Czytaj dalej: "Królowie basicu" czy pionierzy polskiego streetwearu? O Diamante znów będzie głośno [TYLKO U NAS]