Pieniądze na startupy. Oto, jak je zdobyć

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
To będzie dla startupów rok próby. Choć pieniędzy na rynku nie brakuje, to młodym firmom technologicznym będzie je trudniej zdobyć. W dodatku rzadko kwalifikują się do wsparcia z Tarczy Finansowej. Z drugiej strony przybywa jednak funduszy VC, które chcą sypnąć groszem. Podpowiadamy, gdzie ich szukać.

65 proc. start- upów ma środki na mniej niż pół roku, prawie trzy czwarte z nich zmuszone jest zwalniać swych stałych pracowników, a w przypadku jednej czwartej oznacza to konieczność zwolnienia większości z nich – taki obraz obecnej kondycji startupów w skali świata wyłania się z danych zbieranych przez Startup Genome, globalny think tank specjalizujący się w tej tematyce. „Rządy, nie pozwólcie waszym startupom i scaleupom umrzeć” – apelują w tytule wydanego w kwietniu raportu jego autorzy, założyciele tej organizacji. 

Popierają ten apel przekonującymi argumentami. Oto garść z nich: o tym, jak dużą rolę tego typu firmy odgrywają w gospodarce, mówią dane po ostatnim kryzysie, który miał miejsce 10 lat temu. Odtąd tego typu firmy przyczyniały się w skali świata do zwiększania zatrudnienia, gdy w przypadku tradycyjnych branż zatrudnienie spadało. Inwestując w utrzymanie miejsc pracy w tej dziedzinie, po pierwsze uzyskuje się wyższy zwrot na kapitale, po drugie chroni się miejsca pracy tworzące większą wartość dodaną – a są to też miejsca pracy lepiej płatne. Nie jest mądrym rozwiązaniem pozwolić słabszym upaść, a przetrwać tylko najsilniejszym, ponieważ istnieje silna korelacja pomiędzy tym, jak silne jest środowisko startupowe w danym kraju, a tym, jak należące do niego firmy sobie radzą w...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 7/2020 (58)

Więcej możesz przeczytać w 7/2020 (58) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ