Pełne ozusowanie zleceń już od 2022 roku. "Przyjrzymy się czy nie będzie nadużywania umów o dzieło"

Stanisław Szwed, fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (flickr.com)
Stanisław Szwed, fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (flickr.com)
Wszystkie umowy zlecenia będą ozusowane już od 1 stycznia 2022 roku - zadeklarował Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. W tym momencie rząd nie planuje ozusowania umów o dzieło, ale będzie przyglądał się, czy nie będą one nadużywane.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak zadeklarował Stanisław Szwed, niebawem ministerstwo przedstawi konkretne rozwiązania w ramach ustawy. - Takie uporządkowanie systemu byłoby kolejnym krokiem w kierunku likwidacji nadużywania innych niż umowa o pracę form zatrudnienia - powiedział. Obecnie na takich umowach pracuje około miliona osób.

Nowe przepisy mogą być uchwalone jeszcze w tym roku, ale ministerstwo chce odpowiedniego vacatio legis - dlatego miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Rząd chce również ograniczyć skalę nadużywania e-zwolnień. Jak zadeklarował minister, w ciągu pierwszych dwóch tygodni br. w Polsce wystawiono 800 tys. takich dokumentów.

Zapytany o potencjalne ozusowanie umów o dzieło Stanisław Szwed zapewnił, że w tym momencie ministerstwo nie planuje wprowadzenia takich zmian. - Po wprowadzeniu pełnego ozusowania umów zlecenia będziemy się przyglądać, czy nie spowoduje to nadużywania umów o dzieło. Na pewno pomocny okaże się rejestr. System należy cały czas kontrolować i uszczelniać, nie brakuje bowiem podmiotów, które chciałyby go obejść - powiedział.

Więcej na portalu Dziennika Gazety Prawnej

ZOBACZ RÓWNIEŻ