Obniżone limity na wypłaty z bankomatów w Polsce

Obniżone limity na wypłaty z bankomatów w Polsce
Sieć Euronet reaguje na wysokie koszty prowadzenia bankomatów i wprowadza limit maksymalnej jednorazowej wypłaty gotówki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Operator popularnej sieci bankomatów Euronet obniżył limit jednorazowej wypłaty do 800 zł. Wcześniej mogliśmy wypłacić za jednym razem kwotę 1000 zł. Zatem jeśli ktoś potrzebuje pobrać większe sumy gotówki musi to zrobić „na raty”.

Nieopłacalne bankomaty

Jak informuje biuro prasowe sieci obecnie powyższe zasady obowiązują we wszystkich bankomatach i wpłato-bankomatach dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIKa – informuje biuro prasowe Euronet Polska. Spółka dodaje, że limit nie dotyczy klientów banków, które udostępniają wyższe limity wypłaty dla swoich klientów na podstawie bilateralnych umów danego banku z Euronet.

Obniżenie limitu ma za zadanie zwiększyć opłacalność prowadzenia bankomatów. Jak wyjaśnia Euronet Polska obecnie rosnące koszty utrzymania bankomatów znacznie przewyższają przychody z lokalnych transakcji bankomatowych.

–  Stawki, jakie otrzymujemy od organizacji płatniczych i banków, nie pokrywają kosztów obsługi transakcji wypłaty, a sytuację pogarszają ostatnie wzrosty kosztów związane z niezależnymi od nas czynnikami makroekonomicznymi. Wprowadzenie limitu umożliwi utrzymanie stałego poziomu gotówki w urządzeniach, co przełoży się na ich akceptowalną dostępność w danej lokalizacji – wyjaśnia sieć.

Opłata bankomatowa

Portal Bankier.pl zauważa, że tym samym Euronet dołącza do inny operatorów, którzy jeszcze podczas pandemii zdecydowali się na obniżenie limitów wypłat. Dzięki takim działaniom niektórzy klienci zmuszeni do kilkukrotnej wypłaty pieniędzy z tego samego bankomatu za każdym razem płacą prowizję nazywaną „opłatą bankomatową”. Są to zazwyczaj niewielkie kwoty.

Czytaj dalej: Gryfnie czyli fajnie

POLECAMY