Nvidia większa niż Meta, Tesla i Visa. AI napędza wyceny

Nvidia cieszy się zainteresowaniem inwestorów / Fo
Nvidia cieszy się zainteresowaniem inwestorów / Fot. Robert Galbrait, Reuters
W ostatnich tygodniach Nvidia radzi sobie świetnie na giełdzie i znacznie zwiększyła kapitalizację. W pewnym momencie przekroczyła nawet 1 bln dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Duży popyt na jej układy AI zapewnił firmie Nvidia prestiżowe miejsce w jednym z najbardziej ekskluzywnych klubów na Wall Street: producent osiągnął kapitalizację rynkową 1 biliona dolarów we wtorek, choć obecnie to już nieco ponad 940 mld dol. W ostatnich dniach akcje spółek technologicznych zaliczały spadki.

Nvidia trafiła do wąskiego klubu, bo pozostałe firmy z kapitalizacją na poziomie powyżej 1 bln dolara to: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon i Saudi Aramco. Jak widać, zdecydowana większość to firmy technologiczne.

Sprawdź: Najniższa krajowa w 2023

Nvidia zaskoczyła Wall Street w zeszłym tygodniu, kiedy ogłosiła świetne wyniki i wyjątkowo silną prognozę przychodów na przyszły rok. W dużej mierze takie prognozy  napędzane są przez ostatni boom na AI. Sprawozdanie podniosło cenę akcji i zapewniło firmie pozycję jednej z największych spółek publicznych na świecie.

Nvidia daje zarobić. Ponad 160% od początku roku

Nvidia produkuje układy, które napędzają generatywne AI, typ sztucznej inteligencji, który potrafi tworzyć nowe treści, takie jak teksty i obrazy, w odpowiedzi na polecenia użytkowników. To właśnie ten rodzaj AI leży u podstaw ChatGPT, Barda Google'a, Dall-E i wielu innych nowych technologii AI.

W ostatnim kwartale zysk firmy wzrósł o 26% do 2 miliardów dolarów, a sprzedaż wzrosła o 19% do 7,2 miliarda dolarów. To wyniki, które wyraźnie przekroczyły prognozy analityków Wall Street. 

Zobacz: Waran z Komodo

Prognoza Nvidii na bieżący kwartał była również znacznie - o około 50% - wyższa niż przewidywania analityków.

Akcje wzrosły o ok. 170% od początku tego roku.

- Nvidia przedstawiła oszałamiająco solidne wytyczne, które zostaną usłyszane na całym świecie i pokazują historyczny popyt na AI, który obecnie występuje w przedsiębiorstwach i na rynku konsumenckim - powiedział Dan Ives, analityk z Wedbush Securities. - Dla każdego inwestora, który nazywa to bańką AI (krypto, metaverse, teraz teza bańki AI), wskazalibyśmy na ten kwartał Nvidia, a zwłaszcza na wytyczne, które cementują naszą optymistyczną tezę dotyczącą AI i mówią o czwartej Rewolucji Przemysłowej, która teraz stoi u drzwi z AI - dodał.