Norweski minister finansów: Bitcoin może być przełomowy

Bitcoin zyskuje coraz więcej sympatyków / Fot. Pex
Bitcoin zyskuje coraz więcej sympatyków / Fot. Pexles.com
Minister finansów Norwegii zauważył, że "nie ma wątpliwości co do tego, że istnieje duże zainteresowanie kryptowalutami zarówno w Norwegii, jak i na arenie międzynarodowej".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jan Tore Sanner, minister finansów Norwegii, zauważył w jednym z wywiadów, że kryptowaluty "w pewnym momencie przekroczą zmienność, z której są obecnie znane, i doświadczą okresu wielu przełomów. Mówiąc "zmienność", minister miał oczywiście na myśli zmienność cen - wiele walut może obecnie jednego dnia wzrosnąć o 100%, tylko po to, aby następnego zaliczyć podobny lub większy spadek. 

Sprawdź: Bitcoin to nie waluta, lecz cyfrowe złoto

"Oczywiste jest, że z czasem może nastąpić rozwój, dzięki któremu będziesz w stanie uzyskać więcej mechanizmów stabilizujących w walutach, które mogą prowadzić do większych przełomów i wstrząsów na rynku, w nieco dłuższej perspektywie" - zdradził Sanner amerykańskiego Bloombergowi. 

Zaznaczył jednak, że póki co kryptowaluty są rynkiem, którego nie polecałby konsumentom i tzw. inwestorom detalicznym, ze względu na ryzyko szybkiej utraty pieniędzy. Zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tradingu. 

Minister finansów dodał, że nie wierzy, aby aktywa kryptograficzne weszły do głównego nurtu i szeroko przyjęły się na rynku, dopóki nie zostaną odpowiednio uregulowane. Dodał, że kryptowaluty są obecnie również dość popularne wśród przestępców, co jest niestety prawdą. 

Mimo to Sanner uważa, że ludzie powinni mieć swobodę podejmowania decyzji, czy inwestować w bitcoina, czy nie. Podkreślił tylko, że nie jest to rozwiązanie, które na tym etapie mogłoby zostać wykorzystane jako substytut pieniędzy. Tu warto jednak dodać, że bitcoin, w przeciwieństwie do wielu kryptowalut, nie próbuje zastępować pieniądza - bitcoin jest bardziej jak złoto, a nie waluta fiat. 

Zainteresowanie rośnie

Nie ma natomiast wątpliwości, że zainteresowanie kryptowalutami rośnie. Minister przyznał, że zainteresowanie jest duże w Norwegii, jak i na arenie międzynarodowej. 

Zobacz: Ray Dalio: rządy prawdopodobnie zdelegalizują bitcoiny

Niedawno do sieci trafiła informacja, że kilku norwerskich miliarderów zaczęło już inwestować w kryptowaluty. Należą do nich Ole Andreas Halvorsen, Øystein Stray Spetalen, a także Kjell Inge Røkke.

POLECAMY