Najwięksi inwestorzy OpenAI naciskają, aby przywrócić Sama Altmana na stanowisko CEO

Najwięksi inwestorzy OpenAI naciskają, aby przywrócić Sama Altmana na stanowisko CEO
Zaskakująca decyzja zarządu o zwolnieniu Altmana nie spodobała się inwestorom.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Microsoft, największy inwestor startupu OpenAI, z udziałem przekraczającym 10 miliardów dolarów i 49 proc. udziałów w spółce, współpracuje z inwestorami, w tym Thrive Capital i Tiger Global Management, aby przywrócić Altmana - podaje Bloomberg.

Inwestorzy naciskają również na wymianę obecnego zarządu, twierdząc, że do decyzja związana ze zwolnieniem była całkowicie nieuzasadniona.

Ostateczne plany nie zostały jeszcze ustalone. Jeśli zarząd ustąpi, inwestorzy rozważają listę możliwych nowych dyrektorów. Jednym z kandydatów jest Bret Taylor, były współdyrektor generalny Salesforce Inc.

Sam Altman stracił posadę CEO w OpenAI

Zarząd OpenAI został poddany intensywnej krytyce za decyzję o usunięciu Altmana, która zaskoczyła zarówno inwestorów, jak i samego Altmana.

Przez lata Sam Altman, CEO OpenAI, dążył do zmiany firmy z organizacji non-profit na komercyjnie udaną firmę i był siłą napędową nowych narzędzi, które zrewolucjonizowały sposób wykonywania zadań od pracy domowej po programowanie. ChatGPT po prostu podbił świat. Odejście Altmana nie spodobało się więc firmom, które wspierały OpenAI.

Thrive, które miało prowadzić ofertę skupu akcji pracowniczych, nie przelało jeszcze pieniędzy i jasno dało OpenAI do zrozumienia, że odejście Altmana wpłynie na dalsze działania. Thrive to z kolei największy inwestor OpenAI, oprócz Microsoftu, który pracuje nad przywróceniem zarówno Altmana, jak i Grega Brockmana, prezesa startupu, który zrezygnował w piątek w proteście. Brockman stwierdził de facto, że skoro Altman zostaje usunięty z firmy, to on sam odchodzi.

Altman, jak podaje Bloomberg, jest otwarty na powrót do firmy. Jednak, jeśli miałby wrócić, poprosiłby o zmiany w sposobie zarządzania firmą.

Dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella był w kontakcie z Altmanem i zobowiązał się wspierać go w jakichkolwiek krokach, jakie podejmie dalej. Nadella również został zaskoczony decyzją zarządu OpenAI.

Kilka osób związanych z OpenAI zapowiedziało już odejścia. To główny naukowiec OpenAI Ilya Sutskever, dyrektor generalny Quora Inc. Adam D’Angelo, przedsiębiorca technologiczny Tasha McCauley, czy też Helen Toner, dyrektor ds. strategii w Centrum Bezpieczeństwa i Nowych Technologii Uniwersytetu Georgetown.

Altman myśli nad innym startupem

Jeśli nie wróci, Altman rozważa uruchomienie nowego przedsięwzięcia, być może z byłymi pracownikami OpenAI. W oświadczeniu na X, dawniej Twitter, inwestor Vinod Khosla powiedział, że jego firma chciałaby przywrócić Altmana do OpenAI, ale będzie go wspierać w tym, co zrobi dalej.

Jedno jest pewne: Sam Altman nie będzie miał problemu ze znalezieniem zajęcia, jeśli nie wróci do OpenAI.

ZOBACZ RÓWNIEŻ