Najszybszy pociąg na świecie jednak nie wystartuje. Japonia zmienia plan

Najszybszy pociąg na świecie jednak nie wystartuje. Japonia zmienia plan
Plany dotyczące najszybszej na świecie usługi kolejowej zostaną opóźnione.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Central Japan Railway nie spełni swojego celu na 2027 rok, dotyczącego uruchomienia najszybszego na świecie pociągu. Pociąg ma łączyć Tokio i Nagoję za pomocą technologii lewitacji magnetycznej.

Operator kolejowy nie był w stanie rozpocząć budowy w Shizuoka, mimo że od podpisania umowy budowlanej na tunel minęło już sześć lat. Projekt o wartości 59,5 miliarda dolarów od dawna napotykał opór ze strony lokalnego rządu ze względu na obawy, że wykopanie tunelu wpłynie na poziom wody w rzekach.

Najszybszy pociąg na świecie to na razie tylko marzenie

Japonia jest znana ze swoich szybkich pociągów Shinkansen, które są częścią solidnej infrastruktury kolejowej kraju. W 2016 roku rząd zatwierdził pożyczkę w wysokości 3 bilionów jenów, aby pomóc Central Japan Railway w finansowaniu linii maglev Chuo Shinkansen, która obiecywała przewozić pasażerów między Tokio a Nagoją w około 40 minut.

Problem z budową w Shizuoka "bezpośrednio wiąże się z opóźnieniem uruchomienia" w 2027 roku — informuje Central Japan Railway. W komunikacie czytamy: "Chociaż w tym momencie nie możemy przewidzieć nowej daty otwarcia, będziemy kontynuować dokładanie wszelkich starań, aby zapewnić jego jak najszybsze otwarcie". Niewykluczone, że najszybszy pociąg na świecie pozostanie w sferze marzeń.

Projekt ostatecznie miał na celu połączenie stolicy z Osaką w 2037 roku pociągami poruszającymi się z prędkością ponad 500 kilometrów na godzinę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ