Miliony na ekspansję w USA. Polski startup Talkie.ai zamknął rundę finansowania

Talkie.ai
Talkie.ai stawia na szpitale i przychodnie, fot. Shutterstock
Polski startup Talkie.ai oferujący automatyzację obsługi klienta z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozyskał 12,5 mln zł od polsko-austriackiego konsorcjum funduszy VC. Nowe środki spółka przeznaczy na dalszą specjalizację w tworzeniu technologii dla branży ochrony zdrowia oraz ekspansję w Stanach Zjednoczonych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak deklaruje firma, już teraz z USA pochodzi ponad 20 proc. klientów Talkie.ai.

W bieżącej rundzie finansowania Talkie.ai wzięły udział fundusze: 4growth VC (lider konsorcjum), NIF ASI (koinwestycja z 4growth VC), Satus Starter, FundingBox, Gateway Ventures (austriacki fundusz VC) oraz Movens VC (kontynuacja wcześniejszej inwestycji). W akcjonariacie znajduje się ponadto fundusz LT Capital, który zainwestował w spółkę na wcześniejszym etapie jej rozwoju. 

Talkie.ai. Co tworzy startup?

Talkie.ai oferuje w pełni zautomatyzowane rozwiązania z zakresu obsługi klienta, głównie w obszarze komunikacji telefonicznej w służbie medycznej. Startup optymalizuje także inne typowe dla szpitali i klinik procesy, takie jak umawianie i zarządzanie wizytami, zamawianie recept, dostarczanie informacji o cenach i dostępności usług, czy podstawowy wywiad medyczny. Platforma jest także zintegrowana z systemami do zarządzania wizytami pacjentów, jak i największymi na rynku dostawcami systemów do obsługi call center.

Spółka projektuje i tworzy algorytmy uczenia maszynowego (ang. machine learning), które zapewniają wyróżniający w branży ochrony zdrowia poziom rozumienia języka naturalnego (ang. natural language understanding).

Oto najlepsze polskie deeptechy. Talkie.ai znalazł się na naszej liście

Będzie dalszy rozwój

– Pozyskane finansowanie zamierzamy przeznaczyć na dalszy rozwój oferty w ochronie zdrowia oraz ekspansję zagraniczną, głównie w USA, skąd już teraz czerpiemy ponad jedną trzecią naszych przychodów. Z uwagi na skalę rynku ochrony zdrowia w tym kraju, widzimy tutaj największy potencjał wzrostu. Przewidujemy też dalszy rozwój naszego zespołu, jak też wprowadzenie dostępnych od ręki ofert dla innych branż, dopasowanych do ich specyfiki – zapowiada Paweł Lipiński, prezes zarządu i jeden z założycieli Talkie.ai. 

Koncentracja na konkretnej branży umożliwiła Talkie.ai stworzenie voicebotów, które osiągają ponad 90 proc. dokładności w rozumieniu intencji rozmówcy już po pierwszych 10 próbkach danych. A użycie technologii klonowania głosów sprawia, że brzmią one bardziej naturalnie, co korzystnie wpływa na doświadczenie rozmówcy. 

 – Z naszymi botami po prostu chce się rozmawiać. To ważne, ponieważ nasze rozwiązania typowo obsługują około 80 proc. zapytań klientów, co pozwala na zmniejszenie kosztów funkcjonowania call center nawet o połowę. Jest to też jeden z powodów zainteresowania branżą ochrony zdrowia. W bogatych i jednocześnie starzejących się społeczeństwach Zachodu rośnie zapotrzebowanie na efektywną zdalną obsługę zapytań pacjentów, a jednocześnie istnieje silna presja na ograniczanie kosztów poprzez automatyzację – mówi Ada Andruszkiewicz, Chief Operations Officer w Talkie.ai.

– Rozwiązania oferowane przez Talkie.ai odpowiadają na aktualne trendy gospodarcze: wzrost kosztów pracy i automatyzację procesów biznesowych. Przekłada się to na rosnące zapotrzebowanie na boty konwersacyjne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Do inwestycji przekonały nas kompetencje zespołu założycieli oraz gotowy produkt. Rozwiązanie Talkie.ai zaskakuje prostotą obsługi, szybkością wdrożenia, a także jakością – dużo wyższą w porównaniu do rozwiązań, które miałem okazję obserwować w wielu firmach – mówi Krzysztof Bachta, partner zarządzający funduszu 4growth VC, lidera konsorcjum obecnej rundy finansowania. 

– Nowe technologie, oparte na sztucznej inteligencji, to szansa i rozwojowa konieczność dla systemu ochrony zdrowia. Cywilizacyjne wyzwania zdrowotne wymagają wprowadzania nowych rozwiązań cyfrowych, optymalizacji działania i praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji. Na takie zapotrzebowanie odpowiada polski startup Talkie.ai, który odważnie wchodzi na kolejny etap wzrostu i myśli o dalszej ekspansji na rynku amerykańskim. NIF podejmuje wspólnie z partnerami inwestycję w spółkę, dostrzegając jej ogromny potencjał rynkowy – mówi Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBR Investment Fund.

Globalny rynek konwersacyjnej sztucznej inteligencji ma sięgnąć 16,2 mld dol. w 2024 r. Do 2027 r. tylko w sektorze ochrony zdrowia rynek wirtualnych asystentów ma być wart 2,83 mld dol. Obecnie w Stanach Zjednoczonych 80 proc. pacjentów kontaktuje się ze swoimi dostawcami usług medycznych telefonicznie, ale zaledwie 4% tych podmiotów korzysta z możliwości automatyzacji.  

Talkie.ai powstało w 2018 r. W połowie 2020 r. startup pozyskał pierwszą rundę finansowania, które umożliwiło jej walidację produktu i strategii biznesowej, a także przyspieszenie wzrostu. Na początku 2021 r. spółka rozpoczęła działalność operacyjną w Stanach Zjednoczonych. Obecnie obsługuje kilkudziesięciu klientów w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ