Meta wypłaci pierwszą w historii dywidendę

Meta wypłaci pierwszą w historii dywidendę
Meta przekroczyła oczekiwania w zakresie zysków i przychodów w swoim raporcie za czwarty kwartał. Ogłosiła swoją pierwszą w historii wypłatę dywidendy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zysk na akcję w Meta wyniósł 5,33 dol. wobec oczekiwanych 4,96 dol. Przychody za czwarty kwartał to z kolei 40,1 miliarda dol. wobec oczekiwanych 39,18 mld dol. Do tego Meta mogła pochwalić się 3,07 mld użytkowników na swoich platformach, natomiast analitycy liczyli na to, że będzie ich 3,06 mld. Średni przychód na jednego użytkownika Meta wyceniła na 13,12 dol.

To bardzo dobre wyniki. Przychody wzrosły o 25% w kwartale, jeśli porównamy je do tego samego kwartału rok wcześniej. Jest to najszybsze tempo wzrostu od połowy 2021 r. W dużym stopniu jest to spowodowane redukcją zatrudnienia, która zapewniła firmie ogromne oszczędności po obniżeniu kosztów.

Wydatki firmy zmniejszyły się o 8% rok do roku, a jej marża operacyjna podwoiła się do 41%. To jasny dowód na to, że cięcia kosztów zwiększają rentowność.

Zysk netto potroił się do 14 miliardów dol., czyli 5,33 dol. na akcję, z 4,65 miliarda dol., czyli 1,76 dol. na akcję rok wcześniej.

Meta wypłaci dywidendę

Meta powiedziała, że wypłaci inwestorom dywidendę w wysokości 50 centów na akcję 26 marca. Następuje to po tym, jak gotówka i jej ekwiwalenty wzrosły do 65,4 miliarda dol. na koniec 2023 roku z 40,7 miliarda dol. rok wcześniej. Firma ogłosiła również wykup akcji o wartości 50 miliardów dol.

Wiadomości z Meta sprawiły, że inwestorzy natychmiast zareagowali. Po sesji głównej akcje są wyceniane już na 15% więcej. Z kolei od początku roku akcje spółki wypracowały 14-proc. zysk, a w ciągu ostatniego roku to aż 109%.

— Mieliśmy dobry kwartał, ponieważ nasza społeczność i biznes nadal rosną — powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg. —Zrobiliśmy dużo postępów w naszej wizji rozwoju AI i metaverse.

Meta powiedziała, że liczba pracowników wynosiła 67 317 na dzień 31 grudnia, co oznacza 22-proc. roczny spadek po zwolnieniach.

Główna księgowa Susan Li powiedziała podczas rozmowy z analitykami, że największe źródła wzrostu przychodów pochodziły z firm z obszarów takich jak e-commerce, rozrywka i gry.

Zuckerberg powiedział, że Meta będzie kontynuować inwestycje w AI i w rozbudowę swojej infrastruktury komputerowej, aby radzić sobie z większymi obciążeniami. Ale ten wzrost nastąpi bez dużego rozszerzenia zatrudnienia. Zuckerberg powiedział, że firma ma "duże zaległości rekrutacyjne", ponieważ nadal pracuje nad zmianami organizacyjnymi związanymi z zeszłorocznymi zwolnieniami i dodaje ludzi w obszarach, które zobaczą zwiększone inwestycje.

Jeśli chodzi o bieżące plany zatrudnienia firmy, Zuckerberg powiedział, że zatrudnienia będą "relatywnie minimalne".

ZOBACZ RÓWNIEŻ