Lidl inwestuje w ekologiczny magazyn

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 36
Jeszcze w tym roku wystartuje zupełnie nowe, 11-te już centrum dysytrybucyjne sieci Lidl w Polsce. Firma zainwestowała w Stargardzie, a obiekt będzie wyróżniał się m.in. rozwiązaniami z zakresu ekologii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jeszcze w tym roku wystartuje zupełnie nowe, 11-te już centrum dysytrybucyjne sieci Lidl w Polsce. Firma zainwestowała w Stargardzie, a obiekt będzie wyróżniał się m.in. rozwiązaniami z zakresu ekologii.

Nowe Centrum Dystrybucyjne Lidla w Stargardzie będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w portfolio sieci w Europie. To częściowo dwukondygnacyjny magazyn modularny, na który składa się parter o powierzchni 44 tys. mkw. oraz piętro o powierzchni 14 tys. mkw. To druga tego rodzaju inwestycja w Polsce – pierwszy obiekt został otwarty na początku 2019 roku w Kałuszynie, w województwie mazowieckim.

Podobnie jak w pozostałych obiektach Lidla, w nowym Centrum Dystrybucyjnym na etapie fazy projektowej zaplanowano wdrożenie najnowocześniejszych rozwiązań przyjaznych środowisku.

Uroczysta wiecha, oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego, odbędzie się już 11 czerwca.

- Nasze najnowsze, 11. Centrum Dystrybucyjne powstaje w Stargardzkim Parku Przemysłowym przy ulicy Metalowej. Docelowo będzie zaopatrywało ok. 100 sklepów sieci położonych w województwie zachodniopomorskim oraz północnej części województwa lubuskiego. Planujemy, że pierwsze dostawy do sklepów rozpoczną się na przełomie 2019 i 2020 roku – zapowiada Andrzej Porębski, członek zarządu Lidl Polska.

W trosce o ochronę środowiska magazyn w Stargardzie jest wyposażony w nowoczesną, innowacyjną technologię mającą na celu minimalizację negatywnego wpływu na otoczenie. Wprowadzenie przyjaznych dla środowiska rozwiązań umożliwi ubieganie się o prestiżowy certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).

W obiekcie zastosowano instalację fotowoltaiczną, system wykorzystania wody deszczowej (tzw. "wody szarej") w instalacjach sanitarnych i do nawadniania zieleni, a także instalację odzysku ciepła z wentylacji oraz chłodnictwa, energooszczędne oświetlenie (LED), naturalne czynniki chłodnicze w instalacji chłodniczej oraz wiele innych, ekologicznych rozwiązań. 

Zakończenie budowy planowane jest na jesień 2019 roku, a dostawy z magazynu rozpoczną się na przełomie 2019 oraz 2020 roku.

- Zlokalizowanie tak dużego Centrum Logistycznego w Stargardzie to dowód na to, że tereny, jakie oferujemy inwestorom zapewniają duże możliwości transportowe i odpowiednie skomunikowanie. Pełna infrastruktura, wsparcie koncernu na każdym etapie i dobre otoczenie na pewno pomogły podjąć decyzję o budowie tego ogromnego magazynu właśnie tutaj. To stąd Lidl będzie wysyłał towary zarówno do województwa zachodniopomorskiego, ale także lubuskiego. Cieszę się, że – w dobie rozwoju przepływu towarów – park przemysłowy zyskuje firmę o takim profilu działalności. Dostajemy potwierdzenie, że miejsce tutaj – między wytwórcami – mogą znaleźć też przedsiębiorstwa logistyczne. Trzeba także podkreślić znaczenie tej inwestycji w kontekście atrakcyjności rynku pracy. Lidl zapewni zatrudnienie znacznej grupie stargardzian. Od samego początku wiedziałem, że Centrum Logistyczne Lidl w naszym mieście będzie obiektem nowatorskim i wyróżniającym się. Z zainteresowaniem obserwowałem każdy etap prac. Muszę przyznać, że w miarę postępu inwestycji robiła ona coraz większe wrażenie – również swoimi gabarytami. Teraz z bliska możemy zobaczyć w szerszym gronie, jak ogromna jest skala tego Centrum. Hala w interesujący sposób wpisuje się w krajobraz. Gratuluję Lidlowi dojścia do tego etapu budowy w Stargardzie. Życzę powodzenia w realizacji kolejnych. Czekam na zakończenie tej inwestycji i uruchomienie Centrum Logistycznego w naszym mieście - komentuje prezydent Miasta Stargard, Rafał Zając.

W nowym Centrum Dystrybucyjnym Lidla w Stargardzie pracę znajdzie ok. 200 osób. Nowozatrudnione osoby będą zajmowały stanowiska związane z szeroko pojętą obsługą magazynu jak i kierownicze oraz administracyjne. Stabilne zatrudnienie i atrakcyjne warunki pracy znajdzie tu wielu mieszkańców Stargardu i okolic. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ