Projekt Europa w Krynicy

Projekt Europa w Krynicy
2
To tam na trzy dni przenosi się polska scena polityczna. Tam spotykają się najważniejsze osoby świata biznesu, kultury i mediów. Tam wreszcie co roku przyjeżdża ponad 3 tys. osób z Europy, Azji i USA. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju to największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2017 (24)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tegoroczna, 27. edycja wydarzenia odbędzie się 5–7 września pod hasłem „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”. Jak co roku program Forum podzielony będzie na bloki tematyczne dotyczące takich obszarów, jak makroekonomia, biznes i zarządzanie, energetyka, polityka międzynarodowa i regionalna, ochrona zdrowia i społeczeństwo oraz media. Nie zabraknie dyskusji o kluczowych problemach naszego regionu, na pewno padną także ważne deklaracje szefów i ministrów rządów państw europejskich. 

Jednym z ważniejszych tematów tegorocznego Forum będzie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i jego skutki. Uczestnicy wydarzenia będą się zastanawiać też, jak zmiany przywódców wpłyną na kształt stosunków międzynarodowych, do czego przyczynkiem będzie fakt, że ten rok przebiega pod znakiem wyborów w wielu krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia, Norwegia, Czechy), a także nad tym, jaka będzie Ameryka przez najbliższe cztery lata i jaki będzie to miało wpływ na politykę państw europejskich. Zatem – świat nowych liderów – jaki będzie?

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną też przyznane nagrody Forum Ekonomicznego w kategoriach: Człowiek Roku i Firma Roku. 

„Incydent”, który trwa już od ćwierćwiecza

Pierwsze Forum Ekonomiczne – z uwagi na swoją historię uważane za rówieśnika przemian politycznych i gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej – zorganizowano w 1992 r. Powstawało spontanicznie. „Nie było żadnych założeń. (...) To była rozmowa o Polsce trzy lata po upadku komunizmu. Zaprosiłem wówczas przedstawicieli zarówno rządu, jak i opozycji. Był Jan Krzysztof Bielecki, był Jarosław Kaczyński, był Józef Ślisz, Gabriel Janowski, ale także Józef Oleksy. To miało być zdarzenie incydentalne, nie myśleliśmy o czymś powtarzalnym, o jakiejś dorocznej imprezie” – opowiadał w jednym z wywiadów Zygmunt Berdychowski. To on od 27 lat jest głównym organizatorem Forum i przewodniczącym jego Rady Programowej. Współpracuje z nim ok. 50-osobowy zespół warszawskiej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. 

Ćwierć wieku temu do Krynicy-Zdroju przyjechało ok. 100 osób: przedstawicieli świata polityki i biznesu, głównie z Polski. Forum z 1992 r. oczywiście znacznie różniło się od dzisiejszych spotkań krynickich. Jego tematyka skupiała się przede wszystkim na współpracy Polski z jej nowo powstałymi sąsiadami na Wschodzie: Litwą, Ukrainą i Białorusią, które właśnie uzyskały niepodległość, a także z Rosją, która próbowała otrząsnąć się po upadku imperium radzieckiego. Jednak z roku na rok lista zagranicznych gości rosła, poszerzano również obszar tematyczny Forum, dzięki czemu na przełomie XX i XXI w. stało się ono istotną platformą wymiany doświadczeń między krajami Europy Środkowo-Wschodniej. 

Rosnący z roku na rok prestiż Forum potwierdza udział wysokiej rangi osobistości życia politycznego i ekonomicznego z Polski i zagranicy. Tradycyjnie już goszczą tu prezydenci i premierzy Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na przestrzeni lat Krynicę odwiedzili m.in.: przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Niemiec Horst Köhler, premierzy Włoch Mario Monti i Massimo D’Alema oraz Hiszpanii José María Aznar i José Luis Zapatero. Forum gościło także noblistów w dziedzinie ekonomii: Edmunda Phelpsa i Reinharda Seltena oraz znanych ekonomistów m.in. Petera Schiffa i Alessandro Profumo. 

Wizytówka dzisiejszej Europy

„To tam Donald Tusk ogłosił, że Polska przyjmie euro w 2012 r., a później – że jest zieloną wyspą. To w Krynicy PiS prezentowało swój program gospodarczy, przechodząc do ofensywy wyborczej w 2013 r., a teraz Jarosław Kaczyński odebrał nagrodę Człowieka Roku” – pisał o Forum w 2015 r. serwis internetowy naTemat.pl. Natomiast Economist.com dodał: „Coroczna konferencja w Krynicy jest rodzajem wizytówki dzisiejszej Europy. Konferencja oficjalnie jest prowadzona w trzech językach (polskim, angielskim i rosyjskim), a jeszcze bardziej wielojęzyczna jest w kontekście uczestników debat. W typowej debacie brali udział goście z Węgier, Polski, Czech i Niemiec”. Ta multikulturowość Forum rodzi wielkie wyzwania organizacyjne. W tym samym czasie 70 tłumaczy pracuje w 15 salach. Swój maraton rozpoczynają we wtorek wczesnym popołudniem, a kończą w czwartek późnym wieczorem. Wielu z nich uczestniczy w Forum od kilkunastu lat, dla wielu wydarzenie to jest co roku stałym punktem zawodowej kariery. 

Od lat na krynickim deptaku powstają dwa nowoczesne pawilony z aluminium i szkła, z klimatyzacją, światłowodami i odpowiednią scenografią. Powierzchnia Domu Forum i Nowego Domu Forum ma ponad 5 tys. mkw. i jest porównywalna z dużym boiskiem piłkarskim. Ponadto powstają jeszcze pawilony z salami Forum Regionów, patio oraz studia i newsroomy dla największych polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych, radiowych, gazet oraz portali internetowych. 

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy swoich branż. Głównym partnerem Forum tradycyjnie jest Województwo Małopolskie. 


Krynica 2016

Ubiegłoroczne XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju odbywało się pod hasłem „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”. O najbardziej aktualnych problemach gospodarki światowej oraz sprawach politycznych i społecznych dyskutowało ponad 3,5 tys. gości. Obsługą medialną zajmowało się prawie 600 dziennikarzy z kilkudziesięciu państw świata. 

Sesja plenarna „Europa Środkowa i Wschodnia – czy może mówić jednym głosem?” była okazją do kolejnego spotkania przywódców Grupy Wyszehradzkiej: premier Polski Beaty Szydło, premiera Węgier Viktora Orbána, premiera Czech Bohuslava Sobotki, premiera Słowacji Roberta Fico, a także premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana. Podczas debaty szefowie rządów zastanawiali się, w jaki sposób kształtować politykę społeczną i gospodarczą tak, aby leżała ona w interesie wszystkich obywateli. Zgodnie podkreślali, że Grupa V4 ma ogromny potencjał i jest w stanie zmieniać przyszłość Europy na lepsze. „Krynica to dobre miejsce na budowanie dobrych projektów – i taki projekt budujemy wspólnie” – mówiła Beata Szydło. 

Jak co roku w Krynicy padały ważne deklaracje gospodarcze ze strony członków rządu. Premier Beata Szydło zapowiedziała pomoc dla przedsiębiorców i utworzenie pakietu deregulacyjnego, a także promocję polskich startupów. Wicepremier Mateusz Morawiecki poparł natomiast inicjatywę związków zawodowych oraz organizacji społecznych w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Pozytywnie ocenił też zjawisko repolonizacji banków, pod warunkiem że transakcje będą oparte na parametrach rynkowych, oraz ujawnił szczegóły funkcjonowania nowej agencji rządowej, mającej na celu wsparcie polskich eksporterów – Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji, która zastąpiła Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiZ). Wiceminister finansów Wiesław Jasiński zapowiedział z kolei uszczelnienie podatku VAT, a minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył, że na przełomie roku zapadnie decyzja o budowie w Polsce dwóch elektrowni węglowych w najbardziej nowoczesnej technologii na świecie – technologii czystego węgla. 

Tradycyjnie podczas pierwszego dnia krynickiej imprezy zostały przyznane nagrody Forum. Człowiekiem Roku został Viktor Orbán, a Firmą Roku – P4, operator sieci Play. 

 

My Company Polska wydanie 9/2017 (24)

Więcej możesz przeczytać w 9/2017 (24) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie