Kiedyś uratował Teslę, dziś tworzy kolejny biznes. Adam Drewniany zainwestował 10 mln dolarów w Polsce

Na zdjęciu: Adam Drewniany (po lewej).
Na zdjęciu: Adam Drewniany (po lewej).
W Żelichowie niedaleko Tarnowa, przedsiębiorca Adam Drewniany będzie produkował części do robotów medycznych, magazyny energii i skutery elektryczne. W przyszłości ma powstać tam także park technologiczny i miejsce do kształcenia programistów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Adam Drewniany jest znany jako "Polak, który uratował Teslę". W 2012 r. jego kalifornijska firma – South Bay Solutions – jako jedyna podjęła się zaprojektowania i wdrożenia w szybkim tempie do masowej produkcji battery packa dla Tesli Model S. Jak szybkim? W 3 miesiące uruchomił fabrykę baterii do samochodów Tesla. Konkurenci odpadli w przedbiegach, bo nie byli w stanie sprostać zadaniu krócej niż w 1,5 roku. Polak uważa jednak, że zlecenie otrzymał głównie ze względu na bliskie sąsiedztwo – w tamtym czasie jego zakłady były zlokalizowane w San Carlos w Kalifornii – w miejscowości, w której urodziła się Tesla. 

"Wizja, praca i szczęścia łut"

– W maju 2012 r. otrzymałem telefon od VP Global Supply Tesli z informacją, że pojawił się duży problem, który nigdy nie powinien się pojawić i że w pewnym sensie może on zrujnować wizerunek Tesli. Wszystkie baterie – serce samochodu – produkowane były w ograniczonych ilościach na prototypach doświadczalnych. Produkcja Battery Pack na masową skalę musiała się rozpocząć w ciągu trzech miesięcy, ponieważ światowe wejście na rynek Modelu S zostało już zapowiedziane na 1 września. Niestety, żadna firma działająca w branży produkcji battery pack nie podejmie się ustawienia produkcji w czasie krótszym niż 10 -14 miesięcy. Zgodnie z harmonogramem – do 1 września musiało zostać wyprodukowanych 300 setów battery pack, a produkcja miała być zwiększana do 1800 setów tygodniowo – wspominał w rozmowie z ceo.com.pl Adam Drewniany. 

Poza krótkim terminem realizacji zlecenia pojawiło się także szereg innych niedogodności. Jednak dla szefa South Bay Solutions niemożliwe nie istnieje. Przekonał Muska, by wymusił na firmie Hass zmianę produkcję maszyn, dostosowując ją do jego własnej koncepcji i wymagań. Zorganizował dużą halę, która pomieściła maszyny i zaangażował sztab ludzi. Dalej wszystko przebiegło z planem – do przewidzianego terminu wyprodukowano 300 setów battery packa. Potem produkcję zwiększano do 1800 setów tygodniowo. 

Z ziemi amerykańskiej do Polski

Kilka lat później, Drewniany otworzył kolejny biznes - Northvolt Gdańsk – polską filię firmy produkującej ogniwa i systemy bateryjne oraz magazyny energii. W 2022 r. Northvolt pozyskał 1,1 mld dolarów na rozbudowę fabryk w Europie. 

Dziś, swoje amerykańskie doświadczenie Adam Drewniany przenosi dalej na polski grunt: - To, co robię w Dolinie Krzemowej, chcę robić tutaj, w Żelichowie. Będą tu powstawały magazyny energii do zastosowania w indywidualnych domach i fabrykach, będą produkowane również części medyczne. Jestem jednym z największych wykonawców robotów da Vinci w Kalifornii, prawdopodobnie część produkcji będzie tutaj powstawała – mówi cytowany przez Gazetę Krakowską, Adam Drewniany. Nowy zakład zasilany jest w całości z własnej farmy fotowoltaicznej, z wykorzystaniem magazynów energii produkowanych w firmach przedsiębiorcy.

To dopiero początek

Drewniany wykupił sąsiadujące z SBS Technology tereny o powierzchni 10 hektarów. W planach ma kolejne hale produkcyjne i park technologiczny. Za rok o tej porze powinna rozpocząć się także produkcja skuterów elektrycznych na bazie licencji marki Osa. Tygodniowo z taśmy będzie schodzić ok. 100-150 sztuk jednośladów. To nie wszystko – Drewniany chce także – co najmniej dwukrotnie – zwiększyć wartość inwestycji.

Żelichów może być mekką najlepszych programistów 

W SBS Technology pracę znalazło już kilkadziesiąt osób. Niedobory programistów sprawiają, że właściciel szuka pracowników w całej Polsce – na szczęście z powodzeniem. I na ten problem Adam Drewniany znalazł remedium, chce w Żelichowie, rodzinnej miejscowości, edukować programistów zgodnie z wymogami swojej amerykańskiej firmy. Pomoże w tym realizacja podpisanej 20 kwietnia umowy o współpracy pomiędzy SBS Technology, gminą Gręboszów oraz Akademią Tarnowską.


Przeczytaj także: 
Chiński gigant wyprzedził Teslę. Zysk w górę o 80%

Człowiek, który uratował Teslę [WYWIAD]

Człowiek, który uratował Teslę [WYWIAD]

Ze współpracownikami, którzy podzielają twoje wartości, można osiągnąć wszystko. Osiem lat temu położyłem na szali praktycznie cały swój dorobek, Tesla zaś zaryzykowała reputacją i milionami dolarów. Udało się! Dziś to Polska potrzebuje pomocy, inaczej nigdy nie wyjdziemy z węgla – mówi Adam Drewniany, przedsiębiorca, który doradzał Elonowi Muskowi i budował potęgę Tesli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ