Zakończenie roku szkolnego pod koniec czerwca. Biznes sezonowy wystartuje

Zakończenie roku szkolnego pod koniec czerwca. Biznes sezonowy wystartuje
Kiedy zakończenie roku szkolnego? W momencie, gdy zaczynają się wakacje, wiele rodzin zaczyna szukać odpowiednich usług i produktów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Egzaminy maturalne to czas intensywnych przygotowań dla uczniów kończących szkoły średnie. W okresie kwietniowym maturzyści koncentrują się na powtórkach i utrwalaniu materiału przed zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem egzaminów dojrzałości.

Uczniowie kończący edukację średnią zwykle kończą rok szkolny wcześniej niż ich młodsi koledzy. Zgodnie z planem na rok szkolny 2023/2024, uroczyste zakończenie zajęć dla maturzystów zaplanowano na piątek, 26 kwietnia. Tym samym otwiera się dla nich okres oczekiwania na maraton maturalny, który rozpocznie się w pierwszych dniach maja. Natomiast dla pozostałych uczniów rok szkolny zakończy się później — w piątek 21 czerwca.

Kiedy koniec roku szkolnego?

Zgodnie z kalendarzem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, egzaminy ustne trwały od 11 do 16 maja, a kolejna sesja była od 20 do 25 maja. Wszyscy maturzyści byli zobowiązani do przystąpienia do ustnych egzaminów z języka polskiego oraz z wybranego języka obcego nowożytnego, również z wymaganym progiem zdawalności 30%.

Dodatkowo uczniowie mają możliwość przystąpienia do od jednego do pięciu egzaminów z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. W przypadku języków obcych jako przedmiotów dodatkowych wymagany jest poziom rozszerzony lub dwujęzyczny. Absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych muszą zdawać język obcy na poziomie dwujęzycznym. Egzaminy z przedmiotów dodatkowych będą się odbywały od 8 maja, rozpoczynając od egzaminów z języka kaszubskiego, łemkowskiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, a kończąc 24 maja na przedmiotach w językach obcych dla absolwentów szkół dwujęzycznych.

Dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych lub innych ważnych losowych nie mogą przystąpić do matur w głównym terminie, przewidziano dodatkowe terminy od 3 do 17 czerwca dla egzaminów pisemnych oraz od 10 do 12 czerwca dla ustnych. Egzaminy poprawkowe zaplanowano na 20 sierpnia dla części pisemnej i 21 sierpnia dla części ustnej.

Wyniki głównych egzaminów maturalnych zostaną ogłoszone przez CKE 9 lipca, a pełne wyniki, w tym te z egzaminów poprawkowych, będą dostępne 10 września 2024 roku.

Koniec roku szkolnego to dobra okazja dla niektórych biznesów

Koniec roku szkolnego często oznacza rozpoczęcie sezonu dla wielu biznesów, które oferują usługi lub produkty skierowane do rodzin z dziećmi. Wzmożona aktywność w tej branży wynika z faktu, że dzieci mają więcej wolnego czasu po zakończeniu roku szkolnego, co sprawia, że rodzice poszukują dla nich zajęć rekreacyjnych i edukacyjnych.

Biznesy takie jak obozy letnie, warsztaty edukacyjne, parki rozrywki, parki wodne oraz kina z letnimi seansami filmowymi dla dzieci zyskują na popularności. Wiele z tych miejsc wprowadza specjalne oferty lub programy sezonowe, które są dostosowane do większego popytu w okresie wakacyjnym. Jest to czas, kiedy rodzice planują wakacje lub szukają sposobów, by zorganizować czas swoim dzieciom, co czyni te miesiące szczytem sezonu dla biznesów skoncentrowanych na rozrywce i edukacji dzieci.

Jednocześnie z końcem roku szkolnego wzrasta także zainteresowanie usługami takimi jak kursy językowe czy sportowe, które oferują zajęcia w okresie letnim, dając dzieciom szansę na rozwijanie nowych umiejętności w czasie wolnym od szkoły. Tego rodzaju przedsiębiorstwa często poszerzają swoją ofertę o dodatkowe kursy i terminy, aby sprostać zwiększonemu zainteresowaniu.

Również firmy oferujące wyjazdy wakacyjne lub atrakcje turystyczne zyskują na znaczeniu w tym okresie. Rodziny planujące wspólne wyjazdy są wtedy bardziej skłonne do skorzystania z różnych ofert, włączając w to specjalne pakiety rodzinne, które mogą obejmować noclegi, posiłki oraz dostęp do lokalnych atrakcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ